STARTON KONFERENCA SHKENCORE NE “LUIGJ GURAKUQI”

Ka startuar nė Universitetin e Shkodrės “Luigj Gurakuqi” njė workshop ndėrkombėtar mbi LHC-nė, astrofizikėn, fizikėn mjekėsore dhe mjedisore. Rektori i kėtij universiteti Artan HAxhi, ka theksuar faktin se tematika qė do tė prezantohet nė kėtė konferencė ėshtė mjaft e rėndėsishme.Nga ana tjetėr Fizikantja njėherazi deputete e parlamentit tė Shqipėrisė Mimoza Hafizi ka evidentuar faktin se vendi ynė ka grupe shumė tė vogla shkencore cka bėn qė Shqipėria tė mos pėrfitojė nga fondet pėr programet dhe projektet shkencore evropiane. Workshopi ėshtė fryt i bashkėpunimit tė  Universitetit tė Shkodres dhe tė Tiranės me Organizaten Evropiane pėr Kėrkimet Bėrthamore. Njė vend tė veēantė nė kėtė ėorkshop zė fizika mjekėsore dhe ajo e mjedisit. Organizatorėt kanė vendosur qė tė ketė seanca tė zgjeruara mbi teknikat moderne pėr trajtimin e kancerit. Gjithashtu do t’i jepet vend fizikės sė mjedisit duke theksuar zhvillimet e saj nė Shqipėri.

Lexoni dhe kete

MBI 500 LINDJE NƋ MATERNITETIN E SHKODRƋS NƋ PERIUDHƋN E PANDEMISƋ

QĆ« nga data 9 mars, kur Ć«shtĆ« shĆ«nuar rasti i parĆ« me Covid-19 nĆ« vend, …