Sunday , 17 December 2017
Breaking News

TERRORIZMI GJUNJEZON BRUKSELIN

Terrorizmi ka gjunjezuar Brukselin. Te pakten 36 persona kane vdekur dhe dhjetera te tjere jane plagosur si rezultat i 4 sulmeve terroriste qe kane perfshire Brukselin. Brukseli u trondit fillimisht nga dy shprthime n aeroportin ndrkombtar, ku humbn jetn t paktn14persona dhe u plagosn 30 vet. Pas ksaj, shprthime t tjera ndodhn n metron e Brukselit n lagjen Maelbeek, ku jan t vendosura zyrat e Bashkimit Europian.

Raportohet se jandhjetraviktima dhe mbi 50 t plagosurnga shprthimi n metro. Bilanci pritet qe te perkeqesohet ne oret vijuese. Qeveria e Belgjiks deklaroi zyrtarisht se jan sulme terroriste e si rrjedhoj rreziku sht rritur n nivelin 4, ka do t thot se n rrug ka dal ushtria. T gjitha metrot e autobust jan mbyllur si dhe aeroporti sht i bllokuar. Ambasada shqiptare dhe ajo e Kosoves ne Bruksel kane ber eme dije se nuk ka te dhena per persona shqiptar qe te jene plagosur gjate ketyre sulmeve terroriste. Shteti Islamik ka marr prgjegjsin pr sulmet n Bruksel. Kjo sht transmetuar nga agjencia Amaq, media t afrta me organizatn terroriste. Ndersa behet me dije se jane arrestuar 2 persona si pergjegjes te sulmeve.

Shqiperia eshte solidarizuar me qytetaret e Brukselit, ku sulmet jane denuar nga kreret me te larte te shtetit. Po ashtu kreu i komitetit Mysliman ne Shqiperi Skender Bruaj ka denuar sulmet ne Bruksel. Terrori nuk ka fe, nuk ka lidhje me asnje fe e aq me pak me islamin-ka theksuar ne fjalen e tij Skender Bruaj. Masa te rrepta jane marre ne te gjitha pikat e areoporteve dhe metrove. Edhe ne rinas kane shtuar masat e sigurise. Ndersa ne Bruksel eshte shpallur gjendja e alarmit, ushtria ka zbritur ne rruget e qytetit.

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin