TERTHORJA: NUK KEMI BURIME TE MJAFTUESHME PER RUAJTJEN E PYJEVE

Rreth 500 meter kub lende drusore eshte sekuestruar kete vit nga inspektoriati I pyjeve duke kalua ne llogari te shtetit. Pavarsisht kesaj pune drejtori I ketij inspektriati Edmond Terthorja thote se nuk ka burime njerezore te mjaftueshme per hapsiren pyjore qe ka qarku.

Terthorja tha se ne 3 muajt e pare te vitit te ardhshem do te kete kontrolle per subjektet qe kane marre leje shfrytezuese duke bere ne kete menyre edhe nje bilanc te sakte mbi shfrytesimet pa kriter qe kane ndodhur gjate ketyre viteve.

Po ashtu Drejtori I ispektoriatit pranoj gjendjen jo te mire ne pyjet e Pukes e bere problem disa here ne Tv Rozafa kjo e fundit. Terthorja tha se drejt Pukes jane nisur prej ditesh si inspektoret rajonal ashtu edhe nga qendra per te vene perpara pergjegjesive shkelesit e ligjit.

 

Pyjet ne qarkun Shkoder vijojne te jene problem ne prerjet pa kriter. Inspektoriati po ashtu ka nisur nje vale kontrollesh dhe veniesh perpara pergjegjesive personat pergjegjes.

Lexoni dhe kete

ABUZIME ME BORXHET NDAJ VLLAZNISE, JA ÇFARE BEN ADEMI

Gjatë mbledhjes së Asamblesë së Vllaznisë, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, dhe njëkohësisht presidente e …