Monday , 26 October 2020

TREGTARĖT E SHPENDĖVE, AKUZA NDAJ INSPEKTORĖVE TĖ BASHKISĖ

Pas kronikės sė Tv Rozafa pėr situatėn nė tregun e Rusit, ka ardhur reagimi i menjėhershėm nga tregtarėt e shpendėve tė gjallė, tė cilėt thonė se inspektorėt e Bashkisė Shkodėr, po veprojnė me dy standarde. Sipas tyre, ata janė tė vetmit qė largohen nga vendi ku shesin si dhe u sekuestrohet malli, pavarėsisht se nė rrugė gjenden dhjetėra tregtarė tė peshkut dhe produkteve ushqimore.

Nga ana tjetėr, inspektorėt e Bashkisė Shkodėr, nuk japin shumė shpjegime duke ia lėnė pėrgjegjėsinė njėri – tjetrit.

Situata e tregjeve nė qytetin e Shkodrės vijon tė mbetet problematike. Qė nga muaji gusht i vitit 2015, Bashkia Shkodėr ka zhvilluar vetėm njė fushatė masive pėr lirimin e hapėsirave publike, ndėrsa sot, gjendja vijon tė mbetet e njėjtė. Tregtarėt qė shesin dhe karriget e lokaleve qė e ushtrojnė aktivitetin e tyre nė trotuare, janė kthyer nė njė problem shqetėsues pėr lėvizjen e qytetarėve nė hapėsirat publike.

Lexoni dhe kete

VJERDHA: TƋ HƋNƋN RIKTHEHEM NƋ PUNƋ

Nga e hĆ«na, Fuat Vjerdha do tĆ« kthehet nĆ« krye tĆ« GjykatĆ«s sĆ« Apelit tĆ« …