TRYEZA E REFORMES ZGJEDHORE, BASHA: FUND KORRUPSIONIT ZGJEDHOR

iderėt kryesore politikė nė vend, kryparlamentari Ilir Meta, kryeministri Edi Rama dhe kreu i opozitės Lulzim Basha janė bėrė pėr herė tė parė bashkė nė njė diskutim pėr reformėn zgjedhore, qė deri tani shėnon momente konsensusi ndėr vite  tė tė giitha palėve.Njė klimė bashkėpunimi, qė u reflektua nė nisje tė takimit, teksa kamerat fiksuan kreun e LSI, Meta dhe kryeopozitarin Basha, tė bisedonin tė qeshur. Aktorėt qė do tė diktojnė reformėn e re elektorale nė vend, folėn me tė njėjtėn gjuhė, pėr tė gjitha ēėshtjet qė rrine pezull ,qė nga sistemi elektoral, financimi i fushatave dhe reklamat. Por kjo klime nuk  vijoi mes dy liderėve kryesorė politike Edi Ramės dhe Lulzim Bashes. Mes tyre mungoi jo vetėm buzėqeshja por edhe shtrėngimi i duarve.

Tek akuzat pėr fenomenin e blerjes sė votės Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ishte shumė i qartė kur pėrjashtoi idenė se mėkatarėt gjenden vetėm nė njė anė. Ilir Meta partia e tė cilit disa herė ėshtė prekur drejtėpėrdrejtė nga bashkėpunimi i dy partive tė mėdha siē ėshtė dhe ai pėr sistemin akutal zgjedhor iu rikthye kėsaj ēėshtjeje, duke kėrkuar njė ndėrhyrje tė pjesshme vetėm nė listat zgjedhore. I vetėdijshėm se konsensusi ėshtė i domosdoshėm edhe pse duket se nga e shkuara e ke mėsuar se mund tė mos sjellė rezultatin mė tė mirė tė mundshėm. Kryeministri garanatoi se reforma zgjedhore nuk do tė jetė produkt vetėm i shumicės, madje njė falenderim i drejtėpėrdrejtė pėr arritjen e tij qė nė hapat e parė shkon pėr Kryetarin e kuvendin Ilir Meta.

Pėr herė tė parė shefi i qeverisė artikuloi kėrkesėn pėr njė administratė zgjedhore tė depolitizuar, duke riaktivizuar njė propozim tė hershėm tė njė prej protagonistėve kryesorė nė seline rozė pėr ēėshtjet zgjedhore por jo vetėm. Dhe ēėshtja e financimit dhe e pėrdorimit tė parave nė fushatė ėshtė njė temė e nxehtė edhe pėr  Kryepozitarin Lulzim Basha. Dhe njė vlerėsim me nota kritike bėri ambasadori amerikan vendi i tė cilit mbajti flamurin e dekriminalzimit tė  parlamentit. Edhe pėrfaqėsues tė tjerė ndėrkombėtarė nė tryezė vunė theksin tek reforma zgjedhore e shpejtė dhe gjithėpėrfshirėse, si kusht pėr pėrparimin e Shqipėrisė pėr rrugėn integruese. Nė disktutimin pėr korruspionin zgjedhor organizuar nga Koalicioni i Vėzhgusve Vendorė , ishte thirrur edhe presidenti i Republikės Bujar Nishani, i cili nuk mori pjesė nė takim.

Lexoni dhe kete

BASHA: RAMA DO TƋ MBUSHƋ XHEPAT E TIJ DHE TƋ OLIGARKƋVE

Kryedemokrati Lulzim Basha akuzon kryeministrin Edi Rama sĆ« po rrit borxhin publik pĆ«r tĆ« mbushur …