Monday , 11 December 2017

TUZI, NUK FITON TE DREJTEN PER KOMUNE

Nė seancėn e fundit tė Parlamentit tė Malit tė Zi nuk gjeti mbėshtetje nisma e deputetėve shqiptarė pėr plotėsimin dhe ndryshimin e Ligjit mbi organizimin territorial. Ky ligj parashikonte qė edhe Malėsia me qendėr nė Tuz, tė fitojė statusin e komunės sė plotė.

Realizimi i kėtij objektivi ishte kėrkesė e vazhdueshme e partive politike shqiptare, por qė asnjėherė nuk gjeti mbėshtetje nga Qeveria e Malit tė Zi. Si pasojė, Tuzi me shumicė shqiptare, mbetet komunė urbane nė varesi tė kryeqytetit tė Malit tė Zi,  Podgoricės.

Edhe kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, nė vizitėn e fundit qė zhvilloi nė Malin e Zi, kėrkoi krijimin e komunės sė Tuzit, e cila banohet me shumicė shqiptare. Meta tha se dhėnia e statusit tė plotė tė komunės sė Tuzit, do tė ishte njė tregues konkret se autoritetet malazeze respektojnė tė drejtat e pakicave kombėtare.

Lexoni dhe kete

ULQINI PUSHTOHET NGA PUNONJESIT E HUAJ

NĆ« Mal tĆ« Zi kĆ«tĆ« vit janĆ« tĆ« punĆ«suar 47% mĆ« shumĆ« tĆ« huaj se …

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
Ɨ
Ɨ
WordPress Popup Plugin