ULDEDAJ: DOSHI ESHTE I VETMI QE KA BLERE VOTA!

Partia Demokratike u ėshtė pėrgjigjur deklaratave tė bėra nga deputeti Tom Doshi, se nė Vaun e Dejės janė blerė votat. Pėrgjigjen deputetit ja ka dhėnė kreu i grupit tė punės nė kėtė zonė, Gjokė Uldedaj, i cili thotė se “Doshi ėshtė njeriu i vetėm qė ka blerė vota nė Vaun e Dejės dhe tani qė humbi ėshtė duke i kėrkuar paratė mbrapsh”.

Postimi i plotė i Gjokė Uldedajt:
Nė cilėsinė e Kryetarit tė Grupit tė Punės dhe Drejtuesit tė Fushatės sė Partisė Demokratike nė Bashkin e Re “Vau Dejės”, unė e konsiderojė shumė dėshpėruese, e nėnēmojė dhe e mishėrojė dekleratėn e Tom Doshit dhėnė nė media,lidhur me fitoren tonė nė Bashkin Vau Dejės.

Ja kuptojė edhe hallin e madhė dhe sikletin qė po kalon zotėria nė fjalė,duke demostruar njė pėshtjedhim dhe corientim tė plotė politik, jo vetėm nga efekti I humbjes sė thellė tė 21 Qershorit, nė kėtė bashkin Vau Dejės, tė cilėn publikisht e patė marrė pėrsipėr dhe kėrkojė ta hipotekonte, si ciflik pėr vete.

Pėr ata qė nuk e dinė, por edhe Kėtij zotrisė, unė po i rikujtojė se me 21 qershor, Ju keni shėnuar rekordin e humbjes sė 5-tė radhazi, nė Bushat dhe Bashkinė e Re Vau Dejės. Besojė se e kujtoni mirė vitin 2007, vitin 2009,vitin 2011, por edhe nė vitin 2013, dhe tani sė fundi 21 Qershorin 2015. Njė shprehje popullore kėtej nga ne thotė: “Ma keq i mėsuemi se i dėshiruemi”.

Nuk justifikohet humbja e thellė dhe e pastėr nė kėto zgjedhje me justifikime dhe mashtrime tė radhės. Partia Demokratike dhe kualicioni i djathtė realizuan njė fitore tė pastrėr dhe tė pakontestuar, Jo vetėm pėr kandidatin e saj zotin Zef Hila, por edhe pėr PD dhe kualicionit e djathtė, duke shėnuar njė fitore tė thellė nė dy nivele, por kjo fitore do tė ishte edhe mė e thellė nėse elektoratit i kėsaj zone do tė tė lihej tė votonte i qetė dhe largė presioneve tė blerjes sė votės.

Ėshtė fakt dhe tė gjithė e dinė dhe e konfirmojnė si drita e diellit se ishte Tomė Doshi, qė bleu vota, jo vetėm tė premten dhe tė shtunen, por 20 ditė radhazi, duke pėrdorė skemat e vjetra tė sekserėve. Por kėsaj radhe disa sekser qė ne i kemi me zė dhe me figurė, duke e konsideruar Tomėn si tė dėshtuar, dualėn mė tė zgjuar se ustai i Tyre, i muarėn parat dhe kryen punėt e veta. Kėtu futen edhe disa isha tė PD-sė, qė punuan kundra nesh, pėr interesa thjesht personale, se forca e tyre pėrball elektoratit ishte e degraduar e shplar. Tė gjithė janė dishmitarė tė shfaqjes sė Tij nė zonė dy ditė pas humbjes sė merituar, pėr tė kėrkuar parat e dhėna nė kėmbim tė votave tė premtura, duke kėrcnuar deri me “ Be nė Kishė”.

Teza e fundit e zotit Tomė, se LSI, paska ble vota pėr ne ėshtė jo vetėm fėminore, por e pakuptimėt dhe njė mashtrim I radhės. Po tė blinte vota LSI, do ti blinte pėr vete dhe jo pėr tė Tjerėt. Referuar shifrave zyrtare LSI-ja, nė Bushat ka marrė vetėm 580 vota dhe nė njėsin administrative tė Vau Dejės ka marrė 443 vota. Ėshtė fakt dhe ėshtė zyrtare ne faqen e KQZ, se nė ato qendra votimi ky LSI- ja, ka arrit tė marrė vota si nė: (Kosmac, Shkjez, Bushat Qendėr, Pasterpat Barbullush, Mjedė, dhe Narac), Kandidati jonė, zoti Zef Hila dhe PD-ja, si subjekt i kanė humbur kėto qendra votimi me diferencė pothuajse aq vota sa ka marrė LSI-ja.

Faktet janė kokėforte dhe konsiderohet dėshpruese pėrpjekja e kundėrshtarėve tanė politikė, qė tė zbehin punėn e palodhur tė strukturave tė PD-sė, tė kėsaj zone dhe vlerat e Kryetarit tė kėsaj Bashkie Zotit Zef Hila.

Ne ecim pėrpara me punė dhe dinjitet

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …