Wednesday , 24 July 2019

ULEN TEMPERATURAT, RESHJE SHIU NE VERI

Veriu i vendit eshte perfshire nga reshjet e shiut perfshi ketu edhe qarekun e Shkodres. Temperaturat jane ulur ndjeshem dhe vlerat minimale kane shenuar deri ne 1 grade. Kjo eshte e pazakonshme per kete periudhe te mesit te vjeshtes.

Perjashtuar disa problemeve qe kane te bejne me shkarje te dherave ne rruget rurale nuk jane rregjistruar incidente te tjera. Mesa duket do te kemi nje dimer te parakohshem pasi ne oret ne vijim priten edhe reshje debore ne lartesine mbi 1800 m. Pjesa me e madhe e banoreve te Pukes dhe Malesise se Madhe jane ende te papergatitur per sezonine dimrit.

Jo vetem kane mangesi ne sigurimine rezervave dimerore,si ushqime dhe dru per ngrohje,por ende jane te paperfunduara punet e vjeshtes ne bujqesi. Pjesa me e madhe e zonave kane prodhimet e tyre te misrit ende te paperfunduar ashtu sikurse edhe per patatet dhe foragjeret e tjera. Lageshtia e madhe e ben te pamundur edhe punimet e tokave bujqesore per mbjelljen e te lashtave.

Lexoni dhe kete

“MIRËNJOHJA E QYTETIT” PËR HAXHI FEJZI ZAGANJORIN

Myftinia Shkodër dhe Këshilli i Bashkisë Shkodër kanë organizuar pasditën e së premtes ceremoninë e …