Ulqin, mbahet konferenca per mbrojtjen e ekosistemit

Nė Ulqin u mbajt konferenca mbi projektin pėr mbrojtjen e ekosistemit bregdetar dhe detar.Nė kėte konference pėrvec pėrfaqsuesve tė komunės sė Ulqinit, si partnerė morėn pjesė edhe Drejtoria e policisė, Ministria e bujqėsisė, Drejtoria pėr inspeksione dhe klubi i peshkimit sportiv “Bojana”.Gjate fjales setij kryetari i komunės Fatmir Gjeka, falenderoi tė pranishmit pėr pjesmarrje dhe njoftoi mbėshtetjen e komunės nė realizimin e projekteve tė tilla dhe pėrkushtimin ndaj eliminimit tė peshkimit illegal, sidomos atij me dinamit.

Ne konference u tha  se projekti ka vlerėn e 142.000 eurove, ku 85% do tė financohen nga Mbretėria e Norvegjisė kurse 15% nga komuna e Ulqinit. Projekti ka njė shtrirje dyvjecare, domethėnė nga viti 2015 deri nė vitin 2017.Nė konference folėn edhe pėrfaqėsuesit e Drejtorisė sė policisė Institutit pėr biologjinė e detit, si dhe tė Ministrisė sė bujqėsisė, tė cilėt njėzėri shprehen gatishmėrinė e tyre nė ndihmėn e implementimit tė ketij projekti, pasi mbrojtja e ekosistemit dhe kontrolli iI peshkimit janė kushte pėr hyrjen nė Bashkimin Europian.

Nė fund, pėrfaqsuesit e institucioneve partnere nė kėtė projekt, nenshkruan edhe memorandumin e bashkėpunimit.

Lexoni dhe kete

KRYETARI I PD-se LULZIM BASHA, TAKIM NE RRESHEN

Kryetari i PartisĆ« Demokratike Lulzim Basha tha nga RrĆ«sheni, se vendi nuk do tĆ« bĆ«jĆ« …