Thursday , 1 October 2020

Ulqin, mbrojtja e palmave!

Dėmtuesi i quajtur “Buburreci i kuq” qė ka sulmuar para dy viteve palmat nė komunėn e Ulqinit e ka zvogėluar numrin e kėsaj bime tropikale duke demtuar  28 rrėnjė nga  300 palma qe ndodhen ne Ulqin. Pėrfaqėsuesit e komunės sė Ulqinit,Ndėrmarrjes komunale “Pastrim Gjelbėrim” kanė zhvilluar nje takim pune rreth kėsaj problematike.

Ndėrkaq,Milazim Mustafa ,sekretar pėr ekonomi ,deklaroi se shpenzimet pėr stėrpikje janė goxha tė mėdha ,ndersa shkojne rreth 30 mije euro ne vit.

Ėshtė bėrė prerja e palmave tė dėmtuara , mė pas ndezja  e tyre  dhe stėrpikja e trungut me lėngė tė posaēėm kundėr kėtij buburreci me qėllim  qė krimbi dėmtues tė mos kish mundėsi tė pėrhapej  nė palma tjera. Bukurinė dhe hijeshinė qytetit turistik tė Ulqinit ia japin edhe palmat, e veēantė nė natyrėn e gjelbėr tė kėtij qyteti.

Lexoni dhe kete

LOPET SHQIPTARE FRIKESOJNE BANORET NE MAL TE ZI

NjĆ« rrĆ«fim I pa zakontĆ« vjen nga fshatrat nĆ« kufi tĆ« vendin fqinjĆ«, tĆ« Malit …