URDHERI I BASHES: DERI ME 30 QERSHOR TE ZGJIDHEN KRYETARET

Kryetari i Partisė Demokratike pas mbledhjes sė kryesisė u ka nisur  35  degėve  vendimin e kryesisė  njė urdhėr pėr procesin e  zgjedhjeve tė reja tė partisė  nė bazė.  Nė urdhėr parashikohet ngritja e grupeve tė punės nė bazė qarku,  dege, seksioni dhe grup seksioni  me qėllim  riorganizmin e strukturave tė partisė  me qėllim mbulimin territorial  edhe nė fshatin mė tė largėt.

Nė kėtė mėnyrė me urdhrin e  ri tė kryetarit Basha pėr zgjedhjet nė 35 degė tė PD, nga tė cilat  14 do tė jenė tė reja  hapet kėshtu gara pėr kandidatėt pėr drejtimin e kėtyre strukturave. Ndėrkaq   vihet re nė urdhrin e kryetarit Basha, qė kandidatėt qė do tė marrin pjesė nė  kėtė proces, pėrveē tė tjerave duhet tė kenė plotėsuar formularin e vetėdeklarimit pėr dekriminalizimin.Sipas kėtij urdhri,  brenda datės  30 qershor  duhet tė mbyllet procesi  i riorganizimit  si dhe i zgjedhjes sė tė gjitha strukturave tė reja nė degė.

Ndėrkaq  pritet qė kryetaret e aktual tė degėve tė japin dorėheqjen, ose dhe tė rikandidojnė pėr zgjedhjet nė zonat pėrkatėse.Kėshtu tė mandatuarit pėr organzimin e strukturave nė qarqe kanė filluar tashmė takimet me strukturat nė bazė dhe pritet qė nė ditėt nė vijim tė pėrcaktohen edhe  kandidatėt nė garėn pėr drejtimin e degėve. Vendimi  i kryesisė pėr tė dėrguar nė zgjedhje kėto degė tė PD  u mor pas konkluzioneve tė dala nga  procesi  analizės sė zgjedhjeve lokale tė vitit tė shkuar ku PD humbi nė pjesėn e mė tė madhe tė bashkive.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …