VELIPOJA PREFERENCA E TURISTEVE NGA KOSOVA

Qytetarėt e Kosovės vazhdojnė tė kenė si zgjedhje tė parė si denstinacion turistik bregdetin e Shqipėrisė. Mediat e Kosovės raportojnė se, Nė dhjetė ditėshin e fundit tė korrikut ėshtė shtuar ndjeshėm numri i pushuesve nė bregdetin shqiptar.
Aktualisht nga Velipoja deri nė Sarandė mendohet tė jenė mė shumė se 200 mijė turistė nga Kosova dhe rreth 100 mijė tė huaj.Nė pikėn qė lidhė Kosovėn me Shqipėrinė, nė Morinė tė Kukėsit, kolonat e automjeteve duken tė jenė kilometrike.Pėrpunimi kufitar ende lė shumė pėr tė dėshiruar. Ēdo pritje bėhet e bezdisshme nė kėto ditė pėrvėluese nga temperaturat e larta. Pavarėsisht kėsaj, turistėt shprehen tė kėnaqur.Sipas statistikave tė operatorėve turistikė, plazhi mė i populluar ėshtė Velipoja. Nėse familjarėt pėrzgjedhin Velipojėn, Shėngjinin dhe Durrėsin, tė rinjtė mė tepėr parapėlqejnė ujėrat e bregdetit Jon. Ata pėrveē rivierės bregdetare vizitojnė qytetet e lashta si Beratin, Gjirokastrėn, Krujėn e tė tjerė.Grafiku i ēmimeve nė krahasim me fillimin e muajit korrik ėshtė dukshėm mė i lartė.
Nė plazhet e Adriatikut, apartamentet me dy dhoma gjumi dhe kuzhinė kanė njė ēmim prej 20 deri 40 euro, ndėrsa nė plazhet e Jonit nga 30 deri 50 euro pėr njė natė. Ushqimet janė me ēmime mesatare dhe tė pėrshtatshme pėr verėn turistike. Ndersa Velipoja vijon te jete plazhi I preferuar I Kosovareve, ata prej vitesh qendrojne besnike te ketij plazhi pasi shprehen te kenaqur me ujin por edhe me ēmimet e ofruara.

Lexoni dhe kete

DARDHA: SHKODRA PJESE E PROJEKTIT PER EKO-TURIZMIN

Me njĆ« fond prej 2.5 milione euro financuar nga Fondi Evropian i Zhvillimit Rajonal, Shkodra …