Monday , 17 December 2018

VIHET NE SKENEN E TEATRIT “MIGJENI” OPERA “FLAUTI MAGJIK”

Mbremjen e se Enjtes eshte shfaqur ne teatrin “Migjeni” opera e “Flauti Magjik”. Nje opera e mbushur me mister dhe e kompozuar nga Mozart, u ngjit ne skene nga trupa e teatri kombetar te operas dhe baletit. Kjo opera vinte me regji te regjisorit te njohur shkodran Nikolin Gurakuqi.  Ai e pranon se sot muzika klasike perjeton momente te veshtira, per shkak te ndryshimit te koherave, por zotesia qendron ne pershtatjet qe duhen gjetur.

“Flauti magjik” eshte vene per here te pare ne skenen e Vjenes ne vitin 1791, ndersa ne teatrin “Migjeni” te qytetit te Shkodres do te jepet edhe mbremjen e kesaj te Premte.

Lexoni dhe kete

KORI I KISHES NE PUGLIA, KONCERT NE SHKODER

Nuk kishte si të mos mbërrinte edhe në vendin tonë festa Barocca. Kori profesionist i …