VIZITA E KRYEMINISTRITE NE SPITALIN E SHKODRES

Njė ditė pas vizitės tė Kryeministri Edi Rama pranė spitalit rajonal nė Shkodėr, kryeministria ka shpėrndarė pėr mediat tė cilat mė herėt janė censuruar pėr tė filmuar shefin e qeverisė pamjet e kėsaj vizite. Nė pamjet e shpėrndara kryeministri Rama ka vizituar pavionet e reja, tė kėtij spitali, nga ku ka deklaruar se puna pėr pėrmirėsimin e kushteve tė spitalit nuk pėrfundon kėtu, por vitin e ardhshėm do tė investohen 47 milion lekė nė repartin e reanimacionit tė pėrgjithshėm. Nė tė njėjtėn linjė ka qėnė edhe ministri i Shendetsisė Ilir Beqja.
Gjatė vizitės qė Rama ka bėrė me Ministrin Beqaj, ka tėhėnė se 5 milionė dollarė janė investimet e realizuara deri tani, si dhe ato tė parashikuara sė shpejti, kryesisht nga buxheti i shtetit, me financime tė huaja dhe nga partneriteti publik-privat, tė cilat e plotėsojnė funksionimin e spitalit rajonal tė Shkodrės dhe e bėjnė njė nga qendrat mė tė rėndėsishme tė veriut tė Shqipėrisė, por edhe nė tė gjithė vendin.

Kryeministri Rama, tha se,shėrbimi i pediatrisė, do tė rehabilitojė pacientėt e vegjėl nė njė repart tėrėsisht tė ri reanimacioni, tė pajisur sipas standardeve mė tė larta europiane tė shėrbimit ndaj pacientit, me shtretėr dhe aparatura monitoruese. Pavioni i kardiologjisė ėshtė njėri prej investimeve mė tė rėndėsishme nė kėtė spital, shtoi ai, duke thėnė se, shėrbimi i ri ofron mundėsi qė pacientėt tė kryejnė aty, tė gjitha ekzaminimet e nevojshme, dhe me cilėsi tė lartė, si dhe tė trajtohen nė repartin e ri tė Reanimacionit.

Rama lanēoi edhe projektin pėr vitin e ardhshėm, qė do tė zbatohet nė kėtė spital, atė tė qendrės pėr koronarografinė, e cila do tė nisė nga puna nė fillim tė vitit tė ardhshėm, dhe do tu vijė nė ndihmė, jo vetėm banorėve tė Shkodrės, por edhe tė gjithė Veriut, duke shmangur radhėt e gjatė tė pritjes nė spitalin e Tiranės. Investime tė rėndėsishme janė realizuar edhe nė kabinetin e diabetit, kabineti i kimioterapisė dhe shėrbimit paliativ ku kanė marrė vėmendjen maksimale pėrsa i pėrket investimeve. Ndėrkohė kėto ditė do tė pėrfundojė puna pėr instalimin e rezonancės magnetike.

Lexoni dhe kete

GJUETIA E PALIGJSHME NƋ LIQENIN E SHKODRƋS

PĆ«rmbytjet e shkaktuara nga liqeni i ShkodrĆ«s nuk kanĆ« sjellĆ« dĆ«me nĆ« fushĆ«n e peshkimit. …