Tuesday , 27 October 2020

VLLAZNIA PĖR FEMRA S’NJEH RIVALĖ NĖ KAMPIONAT

Vllaznia nė futboll pėr femra ka arritur fitoren e pestė nė po kaq ndeshje tė luajtura nė kampionatin e sivjetėm dhe kryeson e vetme renditjen me pikė tė plota. Nė ndeshjen e rradhės ajo ka fituar me rezultatin e thellė 7-0 ndaj ekipit tjetėr shkodran The Door. Futbollistet e saj kanė shėnuar 4 gola nė pjesėn e parė me anė tė Begollit, Gjergjit 2 herė dhe Doēit. Ndėrkohė nė pjesėn e dytė kanė shėnuar edhe tre gola tė tjerė, me autore sėrish Doēin, Grudėn dhe Franjen.

Pėrfundimisht 7-0 pėr ekipin kampion nė fuqi qė ec pėrpara drejt titullit tė tretė rradhazi sepse shifrat e tij janė vėrtetė mbresėlėnėse nė kėto ndeshje tė luajtura, me 5 fitore, 0 barazime dhe 0 humbje ndėrkohė qė edhe golaverazhi ėshtė po ka mbresėlėnės, me 45 gola tė shėnuar dhe vetėm 1 i pėsuar. Pas ndeshjes trajneri i Vllaznisė Nikolin Leka thotė se skuadra bėri detyrėn e saj edhe nė ndeshjen e rradhės duke treguar se nuk ka rivalė ndėrkohė qė trajneri i The Door Arben Parmeza, e pranon supermacinė e kampioneve.

 

Ndėrkohė po pėr javėn e pestė, Kinostudio ka fituar me rezultatin e thellė 10-1 ndaj Dajtit dhe mban vendin e dytė nė renditje me 12 pikė. Ekipi tjetėr i Shkodrės- Juban Danja ndėrkohė ka arritur njė fitore nė transfertė duke mundur 5-0 Teutėn nė Durrės dhe ėshtė ngjitur nė vendin e tretė nė renditje. Po pėr kėtė javė, Apolonia ka mundur Tirana AS 4-2 ndėrsa Skėnderbeu i Korēės ka fituar 2-0 nė Shkodėr ndaj AAS. Ndeshjet e javės sė gjashtė do tė zhvillohen tė mėrkurėn dhe vėmendja kryesore duket se do tė jetė e pėrqendruar tek sfida e Shkodrės nė mes Juban Danjes dhe Skėnderbeut.

Lexoni dhe kete

FRANC ASHIKU SHPALLET SƋRISH KAMPION NƋ SHAH

Shahisti shkodran Franc Ashiku Ć«shtĆ« shpallur sĆ«rish kampion i ShqipĆ«risĆ«. Ky Ć«shtĆ« verdikti i dalĆ« …