Friday , 30 October 2020

VLLAZNIA REZISTON VETM 20 MINUTA NDAJ TIRANS

Vllaznia n basketboll pr meshkuj nuk ka arritur dot ta nis me fitoren fazn e dyt t kampionatit. N ndeshjen e par t ksaj faze, ajo ka udhtuar drejt kryeqytetit pr t’u ndeshur me Tirann vendase dhe n fund ka qen kjo e fundit q ka fituar me rezultatin 73 me 67. Duhet thn se ka qen nj ndeshje shum me rivalitet teksa skuadrat kalonin sa njra aq dhe tjetra n avantazh. S pari, duhet pranuar se takimi nuk sht zhvilluar n kushte t favorshme teksa n salln sportive “Fahrije Hoti” ka patur nj numr t madh tifozsh bardheblu t cilt nuk i kan ndalur pr asnj moment sharjet dhe ofendimet pr basketbollistt e Vllaznis.

Pavarsisht ksaj, lojtart kuqeblu jan munduar t ruajn qetsin dhe t bjn lojn e tyre. Ndeshja ka filluar mir megjithat 10 minutat e para jan fituar me rezultatin 16-14 pr Tirann. Por n 10 minutat e dyta gjithka prmbyset n favor t shkodranve. Ata kan zhvilluar nj period shum t mir dhe e fitojn at n shifrat 24 me 10 duke br q t shkojn n pushimin e ndeshjes me 12 pik avantazh. Natyrisht q nj eprsi e till krijoi bindjen se Vllaznia do t ishte favorite pr ta fituar ndeshjen. Por nuk do t ishte kaq e leht. N periodn e tret, bardheblut, t mbshtetur edhe nga tifozt e tyre, arrijn t dalin n loj dhe pr kt arsye, e fitojn at 29 me 15 duke kaluar edhe rezultatin e prgjithshm t ndeshjes n favorin e tyre.

Perioda e fundit do t ishte prcaktuese pr shpalljen e fituesit t ktij takimi. Trajneri Gjeaj mundohet t udhzoj basketbollistt e tij q t ndryshojn dika n loj por sht e vshtir. Tirana e ruan avantazhi, madje e thellon edhe me katr pik t tjera rezultatin duke br q ta fitoj krejt ndeshjen me shifrat 73 me 67. Vrtet ajo ka fituar kt takim, por edhe Vllaznia tregoi se mund t matet si e barabart me t dhe pr kt arsye, gara pr titullin kampion sht e hapur.

DRESHAJ: DYERT E DEÇIÇ TË HAPURA PËR LOJTARËT SHKODRANË

10 ndeshje pa humbje dhe vendi i dytë në renditje për Deçiçin e bëjnë skuadrën …