Friday , 23 October 2020

VLLAZNIA REZISTON VETĖM 20 MINUTA NDAJ TIRANĖS

Vllaznia nė basketboll pėr meshkuj nuk ka arritur dot ta nisė me fitoren fazėn e dytė tė kampionatit. Nė ndeshjen e parė tė kėsaj faze, ajo ka udhėtuar drejt kryeqytetit pėr t’u ndeshur me Tiranėn vendase dhe nė fund ka qenė kjo e fundit qė ka fituar me rezultatin 73 me 67. Duhet thėnė se ka qenė njė ndeshje shumė me rivalitet teksa skuadrat kalonin sa njėra aq dhe tjetra nė avantazh. Sė pari, duhet pranuar se takimi nuk ėshtė zhvilluar nė kushte tė favorshme teksa nė sallėn sportive “Fahrije Hoti” ka patur njė numėr tė madh tifozėsh bardheblu tė cilėt nuk i kanė ndalur pėr asnjė moment sharjet dhe ofendimet pėr basketbollistėt e Vllaznisė.

Pavarėsisht kėsaj, lojtarėt kuqeblu janė munduar tė ruajnė qetėsinė dhe tė bėjnė lojėn e tyre. Ndeshja ka filluar mirė megjithatė 10 minutat e para janė fituar me rezultatin 16-14 pėr Tiranėn. Por nė 10 minutat e dyta gjithēka pėrmbyset nė favor tė shkodranėve. Ata kanė zhvilluar njė periodė shumė tė mirė dhe e fitojnė atė nė shifrat 24 me 10 duke bėrė qė tė shkojnė nė pushimin e ndeshjes me 12 pikė avantazh. Natyrisht qė njė epėrsi e tillė krijoi bindjen se Vllaznia do tė ishte favorite pėr ta fituar ndeshjen. Por nuk do tė ishte kaq e lehtė. Nė periodėn e tretė, bardheblutė, tė mbėshtetur edhe nga tifozėt e tyre, arrijnė tė dalin nė lojė dhe pėr kėtė arsye, e fitojnė atė 29 me 15 duke kaluar edhe rezultatin e pėrgjithshėm tė ndeshjes nė favorin e tyre.

Perioda e fundit do tė ishte pėrcaktuese pėr shpalljen e fituesit tė kėtij takimi. Trajneri Gjeēaj mundohet tė udhėzojė basketbollistėt e tij qė tė ndryshojnė diēka nė lojė por ėshtė e vėshtirė. Tirana e ruan avantazhi, madje e thellon edhe me katėr pikė tė tjera rezultatin duke bėrė qė ta fitojė krejt ndeshjen me shifrat 73 me 67. Vėrtetė ajo ka fituar kėtė takim, por edhe Vllaznia tregoi se mund tė matet si e barabartė me tė dhe pėr kėtė arsye, gara pėr titullin kampion ėshtė e hapur.

Lexoni dhe kete

BELISHA: VLLAZNINƋ E SHOH PƋR MESIN E TABELƋS SƋ RENDITJES

16 blerje dhe shumĆ« entuziasĆ«m, por Vllaznia duhet tĆ« qĆ«ndrojĆ« me kĆ«mbĆ« nĆ« tokĆ«. Ish- …