Monday , 25 January 2021

VRASJA NE RRESHEN, OSHEE: AKT KRIMINAL

Menjher pas vrasjes s drejtuesit t OSHEE-s n Rrshen, Saimir jaku, n nj reagim t shprndar pr mediat Operator ii Shprndarjes s Energjis Elektrike ka thn se ky ishte nj akt criminal. Operatori i Shprndarjes s Energjis Elektrike dnon me forc aktin kriminal, me pasoj vdekjen e punonjsit, Sajmir Jaku, ndodhur n Rrshen. Saimir Jaku, i moshs 33 vje, deri m datn 31.08.2016 ka mbajtur detyrn e Drejtorit t Njesise s Tensionit t Larte Veri. Sqarojm se, m datn 01.09.2016, sht transferuar n Drejtorin e Tensionit t Lart n Tiran n pozicionin Shef Sektori i Asistencs Teknike.

Nga ana tjetr OSHEE ka hedhur posht akuzat se ai ishte i dnuar pr ndonj vepr penale. Pr kt, OSHEE ka vn n dispozicion t publikut edhe dshmin e penalitetit q Jaku ka dorzuar n institucionin q punonte, t marr nga organet e drejtsis n vend.

OSHEE krkon t sqaroj gjithashtu se dshmia penale lshuar nga Ministria e Drejtsis dhe formulari i dekriminalizimit, plotsuar nga Jaku, tregojn se punonjsi nuk sht dnuar pr vepra penale.

OSHEE nga ana tjetqr i shpreh ngushllime familjarve t Jakut.

Lexoni dhe kete

PARAKALIMI I GABUAR, SHKAK I AKSIDENTIT TRAGJIK NE RRUGEN E KOMBIT

Ajo çfarë ka ngelur në vendin ku ndodhi aksidenti tragjik me 4 viktima dhe 1 …