Wednesday , 23 September 2020

VRAU PER GJAKMARRJE, EKSTRADOHET NGA ATHINA

Ekstradohet nga Athina nj shtetas i shpallur i dnuar me 25 vjet burg pr Vrasje me paramendim. Nga Interpol Tirana u krye ekstradimi i shtetasit shqiptar Ndok Gjeka 48 vje, lindur n Lezh.

Gjykata e Apelit pr Krimet e Rnda Tiran ka ln n fuqi Vendimin e Gjykats s Shkalls s Par t Krimeve t Rnda Tiran, duke e dnuar shtetasin Ndok Gjeka me 25 vjet n burg pr kryerjen e veprave penale Vrasje me paramendim n bashkpunim, Plagosje e rnd me dashje n bashkpunim, dhe Prodhim dhe mbajtje pa leje e armve luftarake dhe municionit.

Ndok Gjeka u dnua me 9 janar 2005 me 25 vite burg pr vrasjen e nj shtetasi pr gjakmarrje n 1998.Prokurori Eugen Bei, e deklaroi fajtor t pandehurin dhe krkoi dnimin e tij me 25 vite heqje lirie. Sipas gjykats, Ndok Gjeka ka vrar n vitin 1998 shtetasin Shtjefn Matia. Si rezultat i bashkpunimit t Interpol Tirana me Interpol Athina/Greqi, u b i mundur arrestimi provizor i tij n Greqi, me qllim ekstradimi drejt vendit ton.

Lexoni dhe kete

POLICIA E LEZHES DHE FNSH ZBARKOJNE NE TERREN

Në zbatim të planit operacional për mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale dhe rendit publik, …