Saturday , 24 October 2020

VUKSAN GURI MEDALJE ARI NĖ “ADEM JASHARI”

Boksieri i Vllaznisė Vuksan Guri ka rezultuar mė i suksesshmi ndėr gjithė pjestarėt e tjerė tė kombėtares shqiptare qė u pėrfaqėsua nė edicionin e 18-tė tė turneut ndėrkombėtar “Adem Jashari”. Ai ka konkurruar nė peshėn 52 kilogramė dhe ka arritur tė trimfojė duke marrė medaljen e artė. Pėrballė tij nė finale ka qenė njė boksier maqedonas ndaj tė cilit ka shpalosur njė boks mė tė mirė dhe pėr kėtė arsye, arbitrat i kanė dhėnė atij fitoren.

Pėrveē Gurit nė finale, kanė dalė edhe dy boksierė tjerė tė kombėtares sonė, Arjon Kajoshi nė peshėn 75 kilogramė dhe Ardit Murja nė 56 kilogramė. Shkodrani ndonėse arriti tė fitonte nė gjysmėfinale ndaj njė boksieri kosovar, nuk u ngjit fare nė ring nė finale. Kjo ngaqė mjekėt kanė vendosur kėshtu ngaqė Kajoshi nė ndeshjen e parė ėshtė dėmtuar nė kokė teksa ėshtė ēarė dhe madje ka patur edhe dy qepje. Pėr kėtė arsye, stafi i kombėtares sonė e ka parė mė tė arsyeshme qė tė mos e aktivizojė nė ndeshjen finale ndonėse pėrballė njė boksier belg me tė cilin do ndeshej, fitorja do tė ishte e sigurtė.

Finalisti tjetėr- Ardit Murja ka patur njė ndeshje tė fortė me belgun Vasile dhe nė fund ka fituar ky i fundit. Katėr boksierėt e tjerė tė kombėtares sonė, Krenar Zeneli, Denis Nurja, Indrit Laēi dhe Syrjan Marinaj, e kanė ndėrprerė rrugėtimin e tyre nė kėtė turne qė nė gjysmėfinale duke mos qenė dot nė gjendje tė luftojnė pėr fitimin e medaljeve tė arta. Kėsisoj, edicioni i 18-tė i “Adem Jasharit” mbyllet nė kėtė mėnyrė vetėm me medaljen e artė tė Vuksan Gurit dhe dy tė argjendta tė Arjon Kajoshit dhe Ardit Murjes. Sigurisht qė shumė pak megjithatė edhe pjesmarrja e boksierėve shumė tė fortė nga 10 shtete pjesmarrėse, ka bėrė qė nė kėtė turne tė ketė shumė rivalitet. Kupėn e boksierit mė tė mirė e ka marrė kosovari Armend Xhoxhaj.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA FEMRA MƋSON TƋ ENJTƋN KUNDƋRSHTARIN E “CHAMPIONS”

Kampionia e ShqipĆ«risĆ« nĆ« futboll pĆ«r femra, Vllaznia e ShkodrĆ«s, do tĆ« mĆ«sojĆ« mesditĆ«n e …