Monday , 24 February 2020

YMER STRINIQI, LAMTUMIRA “E HESHTUR” E KETIJ KOLLOSI

Mėngjesin e sė premtes ėshtė ndarė nga jeta nė moshėn 71 vjeēare gazetari dhe komentatori I mirėnjohur sportiv Ymer Striniqi. Ai kishte kohė qė vuante nga njė sėmundje e rėndė e cila I mori edhe jetėn duke lėnė pas jo pak gjėra tė parregulluara nė jetėn e tij. Njeriu qė mbi 50 vjet me rradhė ishte simboli I mikrofonit, statistikave dhe komenteve tė tij, kėtė herė nuk arriti tė komentonte ndeshjen e rradhės, atė tė jetės. Pėr tė gjithė ne gazetarėt e tjerė sportivė, ai ka qenė shembulli i njeriut korrekt, I gazetarit tė apasionuar dhe komentatorit me zė tė veēantė.

Ka qenė shembulli I njeriut tė ndershėm dhe I tillė iku nga kjo botė. Madje, edhe pėrcjelljen pėr nė banesėn e fundit, e ka lėnė amanet qė t’ia bėjnė pa nderime tė mėdha. Ndoshta si apel pėr njerėzit qė kishin diēka nė dorė dhe kurrė nuk I hapėn dyert pėr t’I kryer punė. Pėr vajzėn qė endet ēdo ditė nė dyert e Drejtorisė Arsimore pėr njė vend punė, pėr djalin nė po tė njėjtat kushte dhe pėr rrjedhojė, profesor Ymeri ka dashur qė pėrcjelljen pėr nė banesėn e fundit ta bėjė pa ceremoni tė veēantė dhe pa homazhe.

Sepse I tillė ka qenė ky njeri gjatė gjithė jetės sė tij. Megjithatė, karriera dhe vepra e Ymer Striniqit do tė mbesin gjatė nė kujtesėn e tė gjithėve. Zėri I tij nė transmetimet radiofonike dhe televizive, statistikat e veēanta dhe komentet shumė domethėnėse. Mbi 50 vite karrierė nė mediat lokale dhe ato qendrore, e kanė bėrė atė njė personalitet tė veēantė nė fushėn e gazetarisė sportive. Edhe televizioni Rozafa ka patur fatin ta ketė pjesė tė saj vite mė parė dhe kuptohet qė kjo ėshtė njė krenari sepse emra tė tillė I vijnė rradhė gazetarisė. I pėrjetshėm qoftė kujtimi yt profesor Ymeri!

 

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA FEMRA FITON EDHE KUPƋN E MINIFUTBOLLIT

Vllaznia nĆ« futboll pĆ«r femra dominon edhe nĆ« minifutboll dhe ka fituar edhe tĆ« parĆ«n …