Monday , 26 October 2020

Zbardhet shkaku, autobuzi po ndrrohej me nje automjet kur u rrezua

Autobuzi qė u pėrfshi nė aksidentin e rėndė nė Mal tė ZI nė aksin Tivar Ulqin nuk ka qėnė duke lėvizur me shpejtėsi, por hapja e rrugės njė tjetėr mjeti ka rezultuar fatale pasi autobuzi ka rrėshqitur duke rėnė nė greminė. Ky fakt bėhėt I ditur nga njėri prej pasagjerėve tė kėtij aksidenti cili ndodhet nė spitalin e Tivarit.“Shoferi donte tė haptė krahun njė makine qė kishte nga mbrapa pėr parakalim. Bėri nga krahu i djathtė, jo se kishte shumė faj edhe shoferi. I rrėshqiti goma e djathė e shoferit dhe rrėshqiti autobusi duke u sjell 2-3 herė. Nuk ishim duke ecur me shpejtėsi”, shprehet Ledioni.

Autobus sletio sa puta u Crnoj Gori, jedno dijete poginulo

Ndėrkohė nė orėt e para tė sė shtunės i pranishėm nė spitalin e Tivarit ka qenė edhe ministri i Shėndetėsisė, Ilir Beqja i cili u nis drejt Malit tė Zi gjatė orėve tė mbrėmjes sė 26 Dhejtorit, menjėherė sa u informua pėr aksidentimin e autobusit me shqiptare. Kėtė mėngjes Beqaj vizitoi tė aksidentuarit nė kėtė spital ndėrsa u njohur me gjendjen e tyre. Ministri Beqja gjithashtu falėnderoi mjekėt e spitalit tė Tivarit pėr gatishmėrinė e treguar. “Ne jemi vėnė nė kontakt tė menjėhershėm nga autoritetet malazeze edhe nė bashkėpunim me ambasadėn tonė. Ndėrkohė pėrveē njė humbje jete, tė lėnduarit tjerė janė jashtė rrezikut pėr jetėn. Njė ėshtė transportuar pėr te spitali i Podgoricės ndėrsa tė tjerėt janė kėtu. Dy prej tyre kanė dėmtime jo tė lehta, por janė jashtė rreziku pėr jetėn. Ndėrkohė unė shfrytėzoj kėtė mundėsi pėr tė falėnderuar autoritet malazeze dhe posaēėrisht spitalin e Tivarit pėr ndihmėn e shpejtė qė ju kanė dhėnė, gjė qė e pashė vetė, por edhe ma thanė me gojėn e tyre edhe tė lėnduarit. Kolegjiumi i mjekėve do bėjė njė vlerėsim tė gjendjes. Kemi marrė masat, drejtuesit rajonal tė Shkodrės do jenė kėtu pėr tė vendosur kush nga tė lėnduarit do tė transportohet vetė dhe kush me autoambulancė, tha Beqaj. 

Ndėrkohė kryekomunari I Tivarit Zoran Srzentiq ka evidentuar faktin se nė spitalin e Tivarit ndodhen tė shtruar 32 pėrsona ndėrsa janė jashtė rrezikut pėr jetėn dhe vetėm 1 pėrson ėshtė dėrguar nė spitalin e Podgoricės.”Te gjithė jane ne gjendje te mire. Kemi nje pacient te gjinise femrore, e cila ka pasur edhe thyerje brinjesh dhe demtime tjera te zgavres se krahrorit per cka edhe e kemi derguar ne qendren klinike ne podgorice per trajtim me te specializuar, dhe gjendja e saj eshte e mire. Aktualisht kemi 32 pacient prej te cileve 3 me fraktura por jashte rrezikut per jeten. Dhe mendoj se pjesa me e madhe e tyre mengjesin e neserm do jene te lire per tu larguar nga spitali. Mbas kolegiumit te mjekeve do marrim vendim nese personat me lendime me te renda do qendrojne ketu deri te hene apo do largohen”.

ul-info (aksidenti2)

 

Lexoni dhe kete

AKSION PER LOJERAT E FATIT NE LEZHE DHE KURBIN

Bazuar nĆ« informacionet e marra nĆ« rrugĆ« operative dhe nga informacionet e adresuara nga qytetarĆ«t …