Sunday , 17 February 2019

ZBULOHET QYTETI ANTIK NE BUSHAT

Nje qytet Ilir i cili daton nga shekulli i 6 para eres sone eshte zbuluar ne zonen e Bushatit, ne Bashkine Vau i Dejes. Ekspedita Arekologjike Shqiptaro-Polake ka nisur germimet ndersa ne siperfaqe kane dale fakte interesante.

Gjurmet e gjetura jane interesante dhe tregojne per nje qytet i cili ndodhet vetem 10 km larg nga Shkodra dhe 20 km nga Lezha, sipas Sajmir Shpuza arkeolog nga Instituti i Arkeologjise Shqiptare, madje ai shton se gjurmet tregojne se kemi te bejme me nje periudhe lulezimi ne kete zone.

Piotr Dycek ( Pjoter Dojçek) shprehet se me keto germime na jepet mundesia qe te zbulojme edhe gjithe rrjetin e vendbanimeve ilire ne ketw zone, marrdheniet mes fiseve levizjet e etj.

Te dhenat historike nuk tregojne se cili qytet ka egzistuar ne kete zone. Ky eshte viti i 8 qe ekspedita arkeologjike e Institutit te Arkeologjise Shqiptare dhe Universitetit te Varshaves kryen germime ne territorin e Shkodres duke zbuluar fakte interesnate per historine tone kombetare.

 

Lexoni dhe kete

QYTETARET TREGOJNE ARSYET E PROTESTES PER TV ROZAFA

Qytetarë dhe mbështetës nga e gjithë Shqipëria ishin të shtunën në protestë ndaj qeverisë Rama. …