Tuesday , 18 January 2022

ZGJEDHJET 2015, KQZ ERTIFIKON REZULTATIN

Komisioni Qndror i Zgjedhjeve ertifikon rezultatin prfundimtar t zgjedhjeve vendore duke prmbyllur procesin zgjedhor t 21 qershorit Vendimi u miratua me 7 vota pro. Kryetarja e KQZ e quajti proces kompleks zgjedhjet vendore t 2015 megjithat eci mire dhe ku u dshmua profesionalizm dhe prgjegjshmri individuale dhe kolegjiale. N prfundim t mbledhjes pr certifikimin e rezultatit t zgjedhjeve t 21 qershorit, Kryetarja e KQZ, Lefterie Lleshi ka br edhe nj prmbledhje t procesit zgjedhor duke e cilsuar ato si transparente. Duke br nj krahasim me zgjedhjet e kaluar Lleshi thekson se sht rritur standardi i zgjedhjevje, kjo edhe pr shkak t funksionimit t plot t KQZ-s.

KQZ-ja vendosi q 46 parti politike q garuan n kto zgjedhje duhet t kthejn fondet e prfituara, kurse 15 parti t tjera do t prfitojn fonde shtes. N KQZ u hodh edhe shorti pr 22 ekspertt kontabl t cilt do t auditojn fondet e shpenzuara nga subjektet politike.

Mbledhja e fundit e KQZ-s nuk ka patur debate, por sht karakterizuar nga batutat e prfaqsueve t PS-s dhe PD-s, Genc Gjonajt dhe Njazi Kosovrastit.

Lexoni dhe kete

KRYESIA E PD PËRJASHTON SALI BERISHËN NGA PARTIA

Kryesia e PD ka përjashtuar nga Partia Demokratike ish-kryeministrin Sali Berisha dhe disa anëtarë të …