Tuesday , 16 August 2022

Zgjedhjet lokale me 21 Qershor 2015

Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar 21 qershorin si datn e zgjedhjeve vendore t 2015. sht Kodi Zgjedhor q e detyron kreun e shtetit, q t caktoj ditn kur shqiptart do ti drejtohen kutive t votimit pr t zgjedhurit vendor. Sipas Kodit Zgjedhor n nenin 9, prcaktohet se Presidenti duhet ta shpall datn jo m von se 9 muaj para mbarimit t mandatit t t zgjedhurve vendor, q n rastin konkret i bie 15 shtatori.

Gjithashtu Gjykata Kushtetuese hodhi posht pretendimin e PD pr shfuqizimin e ndarjes s re t territorit. Vendimi sht komentuar menjehere nga kryeministri Edi Rama, i cili nuk ka nguruar ta quaj vulosje te nje reforme historike. Rama tha se rrzimi i krkess s demokratve pr ta shpallur antikushtetues ligjin pr ndarjen e re administrative-territoriale t vendit, i hap rrugn organizimit t territorit t shrbimeve

. Duke mbetur tek beteja pr vendoret e 2015, Maxhoranca pritet t plotsoj trupn e komisionit qendor t zgjedhjeve brenda muajit janar. Por burime nga shumica qeverisse nuk prjashtojn as mundsin e nj riformatimi t plot t ktij institucioni. Pritet, q fill pas plotsimit t KQZ, mazhoranca, t bj edhe ndryshime ne Kodin Zgjedhor, krkes e prsritur deri m tani nga institucioni m i lart i zgjedhjeve, por edhe nj domosdoshnri, n rast se zgjedhjet do t bhen sipas ndarejs s re t territorit, q e shohin Shqiprin n 61 njsi vendore.

 

Lexoni dhe kete

PD: BORDET E TRANSPARENCËS BASHKËPUNËTORË NË VJEDHJE

Partia Demokratike vijon akuzat ndaj Bordit të Transparencës përsa i përket lëvizjes në çmime të …