Tuesday , 19 November 2019

Zgjedhjet lokale me 21 Qershor 2015

Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar 21 qershorin si datėn e zgjedhjeve vendore tė 2015. Ėshtė Kodi Zgjedhor qė e detyron kreun e shtetit, qė tė caktojė ditėn kur shqiptarėt do ti drejtohen kutive tė votimit pėr tė zgjedhurit vendorė. Sipas Kodit Zgjedhor nė nenin 9, pėrcaktohet se Presidenti duhet ta shpallė datėn jo mė vonė se 9 muaj para mbarimit tė mandatit tė tė zgjedhurve vendorė, qė nė rastin konkret i bie 15 shtatori.

Gjithashtu Gjykata Kushtetuese hodhi poshtė pretendimin e PD pėr shfuqizimin e ndarjes sė re tė territorit. Vendimi ėshtė komentuar menjehere nga kryeministri Edi Rama, i cili nuk ka nguruar ta quajė vulosje te nje reforme historike. Rama tha se rrėzimi i kėrkesės sė demokratėve pėr ta shpallur antikushtetues ligjin pėr ndarjen e re administrative-territoriale tė vendit, i hap rrugėn organizimit tė territorit tė shėrbimeve

. Duke mbetur tek beteja pėr vendoret e 2015, Maxhoranca pritet tė plotėsojė trupėn e komisionit qendor tė zgjedhjeve brenda muajit janar. Por burime nga shumica qeverisėse nuk pėrjashtojnė as mundėsinė e njė riformatimi tė plotė tė kėtij institucioni. Pritet, qė fill pas plotėsimit tė KQZ, mazhoranca, tė bėjė edhe ndryshime ne Kodin Zgjedhor, kėrkesė e pėrsėritur deri mė tani nga institucioni mė i lartė i zgjedhjeve, por edhe njė domosdoshnėri, nė rast se zgjedhjet do tė bėhen sipas ndarejs sė re tė territorit, qė e shohin Shqipėrinė nė 61 njėsi vendore.

 

Lexoni dhe kete

PS SHKODER VOTON DELEGATET NE KONGRES

NĆ« PartinĆ« Socialiste zhvillohen zgjedhjet pĆ«r delegatĆ«t e kongresit tĆ« 2020-Ć«s. NĆ« ShkodĆ«r mĆ«sohet janĆ« …