Friday , 19 January 2018

ZJARRET, SITUATE PROBLEMATIKE NE MIRDITE

Pavarësisht reshjeve të vogla në disa qytete gjatë mbrëmjes së kaluar, gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar vatra zjarri në disa qarqe të vendit. Keshtu Vazhdon zjarri pranë pyllit me pisha në fshatin Orosh, bashkia Mirditë.

Zjarfikësit kanë punuar në vendngjarje me mjete, të mbështetur nga vullnetarë, forca të ushtrisë, si dhe nga helikopteri duke vënë situatën nën kontroll.

Vatrat nuk kanë prekur banesa të shtetasve dhe as pyllin me pisha fare pranë. Operacioni vazhdon për të shuar plotësisht vatrat e fshehura. Zjarri ka djegur një sipërfaqe prej rreth 30 ha me kullotë dhe bimësi të shkurtër dhe ka përshkruar rreth 50 ha pisha

Lexoni dhe kete

ZGJEDHJET LOKALE NE ULQIN NE “AUTOCHTHONOUS”

Autostrada Adriatiko-Joniane do kaloi nëpër bregdetin e Ulqinin duke u lidhur me Velipojën dhe më …