“ZOTI KRYEMINISTER, MOS E ERRESONI TE ARDHMEN”

Shoqata kulturore “Ardhmėria” dhe Drejtoria e Arsimit Rajonal Shkodėr, nė kuadėr tė Fushatės Kombetare tė Leximit #takohemi_pėr_njė_libėr”, tė iniciuar nga Ministria e Kulturės, kanė lėshuar njė fond pėr botimin e librit “Qytetin tim e dua kėshtu” me nėntitull “Prozė dhe poezi tė zgjedhura nga nxėnėsit e shkollave 9-vjeēare tė rrethit tė Shkodrės”.

Qėllimi i kėtij botimi ėshtė pėr tė zbuluar talentet e reja, qė neser do jenė e ardhmja e Shqipėrisė. Me kėrkesėn e mėsueses sime isha konkurent nė kėtė projekt tė kėtij libri qė u pėrurua sot nė Shkoder. Pak ditė pasi shkolla dorėzoi shkrimin tim, me kod normalish, tek ata qė do pėrzgjidhnin punimet mė tė mira, unė arrita ta botoj tek gazeta “Panorama” nėn titullin “Ku dallon Shkodra nga Parisi”.

Ky punim u botua mėpastaj nė tė gjitha portalet. Rreth kėtij shkrimi televizioni Top Chanel mė ftoi nė Emisionin e Alban Dudushit “Top Show Magazinė”. Nėse nuk do ndodhte kėshtu, nuk do besoja nė nivelin e shkrimit tim, i cili nga njė komision me mėsues, shkrimtarė apo tė ministrisė, nuk e di, nuk arrin dot tė kaloje klasėn pėr botim nė kėtė libėr qė kėrkon zbulimin e talenteve tė reja. Mos me keqkuptoni, nuk kam qellim te behem dinak apo harbut, si disa te tjere…

E kuptoj qė nuk ka hakmarrje me emrin a mbiemrin, pasi motra ime nė tė njėjtėn klasė me mua, nė tė 9-tėn, fitoi dhe iu botua shkrimi.

Sido ėshtė, ktheni vėmėndjen nga brezi i ri e nėse dikush ka qėllim t’ia vrasė ėndrrat, tė paktėn mos paguani para pėr kėsi punėsh!

“Falenderoj Zotin qe Steve Jobs nuk lindi ne Shqiperi, ndryshe sot nuk do kisha iPhone!”

Nuk me vjen keq per faktin qe me shmangen personalisht, pasi nuk ndikon fare tek une. Thjeshtė dua qe te jap kurajo per talentet e tjera, ne duart e te cileve do jete Shqiperia shume shpejt, e kur ajo dite te vije, gjithcka do jete ndryshe.

Keto vepra mos te kene efekte negative ne karakterin apo vetevleresimin tuaj, pasi te njejtet njerez qe ju gjykojne thone qe shpresa vdes e fundit, gjithashtu thone se kush shpreson eshte budalla.

Por une mendoj se e ardhmja e atij qe shpreson se e kuptoi mesazhin e kesaj qe dua te them, do te jete me e mire se ajo e dikujt tjeter qe mund te shtanget per shkak te ca xhelozive.

Epo, te shikojme anen pozitive, te pakten po perseritet ne Shqiperi historia e viteve 1930 e Charlie Chaplin, kur ne organizimin e nje konkursi per klloun, ku konkurentet perpiqeshin te imitonin Carlin, vete Carli, qe juria nuk e njohu, nuk e kaloi klasen si aktor.
Shqiperise i duhen edhe ca shekuj te mberrije 2016 e perendimit.

64 shkrimtareve e poeteve fėmijė fitues te Shkodres, krijimet e te cileve u botuan nė libėr, iu uroj shume sukese! dhe i njoftoj se shpejt do nxjerrė nė botin librin e katėrt.

Zoti kryeministėr, qartesisht shkrimi im bėri bujė nė gjithė Shqipėrinė dhe Ministria e Kulturės e sheh si poshtė nivelit tė botimit, nuk ndihem konfuz :Dkjo, eshte bere normale ne Shqiperi tashme.

Lexoni dhe kete

ā€œME SKENƋN, PA SKENƋNā€ RIKTHEN NƋ SHKODƋR YMER BALƋN

Kishte zgjedhur skenĆ«n e teatrit ā€œMigjeniā€ pĆ«r tĆ« promovuar librin e tij tĆ« ri ā€œMe …