Thursday , 23 February 2023

151- VJETORI I LINDJES SE MJEDES, KUMBARO: AI ISHTE MISIONAR

E titulluar “Ditët e Mjedës” në qendren muzeale me te “Ndre Mjedes” ne Kukel te Barbullushit, u zhvillua një veprimtari përkujtimore e 100- vjetorit te botimit të kryevepres letrare te Mjedës “Juvenilja”. Të pranishme në këtë akvitet kulturor ishin edhe Zv/ Kryeministrja, Senida Mesi dhe Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro.

Për zv/ kryeministren Mesi, mesazhi i kryevepres së Mjedes “Juvenilja”, të punojmë me njëri tjetrin për vendin tonë është real edhe në ditët e sotme. Në të njejten linjë, ministrja e kultures Mirela Kumbaro theksoi se Mjeda është modeli i njëriut të përkushtuar.

151- vjetori i lindjes se poetit te madh te letrave shqipe, Ndre Mjeda njëkohësisht 100- vjetori i botimit të vepres “Juvenilja”, eshte perkujtuar ne nje aktivitetet perkujtimor ne Kukel te komunes Bushat ne Qarkun e Shkodres, prane kishes ku ai sherbeu per disa vite me radhe.

Lexoni dhe kete

FESTIVALI LULEBORË NË EDICIONIN E 6-të

Në moderimin e shkodranit të natyralizuar Enkel Demi dhe këngëtarës së mirënjohur shkodrane Rosela Gjylbegu …