Friday , 3 February 2023

40 HAXHILERË NISEN NGA SHKODRA PËR TË KRYER HAXHIN

Pas 2 vitesh ndërprerje si shkak i pandemisë, 40 haxhilerë janë nisur nga Shkodra pasditën e së hënës për të kryer Haxhin e sivjetshëm.

Myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari, tregon se shumica e grupit janë të rinj, teksa ka qenë edhe një nga udhëzimet e KMSH. Ai thotë se rinia po e gjallëron besimin dhe po e dëshmon veten një shtresë të rëndësishme të shoqërisë tonë…

Ndërkohë, besimtarët që u nisën për Haxh e konsiderojnë një emocion të vecantë…

Haxhi është një nga 5 shtyllat kryesore të fesë islame.

Lexoni dhe kete

MARSHIM HOMAZH PER TRAGJEDINE E HIMARES NE SHENGJIN

Dioqeza e Rrëshenit në bashkëpunumim me organizata të Shoqërise Civile në Kurbin e Lezhë, u …