Tuesday , 26 October 2021

700 PERSONA AKTIV ME COVID-19 NE LEZHE

Numri i personave të prekur nga Covid-19 në Lezhë ka ardhur në rritje gjatë javëve të fundit.

Referuar të dhënave zyrtare aktualisht numri i rasteve aktive është rreth 700, shifer e cila konsiderohet e lartë krahasuar me numrin e popullsisë.

Kjo situatë ka sjell fluks pacientesh në spitalin rajonal të Lezhës, ndërsa mes personave me COVID-19 ka dhe fëmije.

Mjeku Kolmarku kërkon përkujdes maksimal për mbrojtjen mga virusi i cili është përhapur frikshem gjatë kësaj periudhe.

Pjesa më e madhe e të prekurve nga COVID-19 në Lezhë kanë sintoma të lehta të sëmundjes dhe po trajtohen në kushte shtëpie, ndërsa në shtimin e rasteve ka ndikuar sezoni turistik dhe organizimet e ndryshme familjare të cilat kanë qenë të shumta gjatë kësaj vere.

Lexoni dhe kete

150-VJETORI I LINDJES SE FISHTES, SHTEPIA E POETIT E KYÇUR

150-vjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës, e gjeti të mbyllur shtëpinë ku ka jetuar …