Thursday , 23 February 2023

8- VJETORI I PAVARESISE KOSOVES, JAHJAGA URON QYTETARET

Kosova ka shėnuar 8-vjetorin e Pavarėsisė me ceremoni zyrtare nė sheshin “Zahir Pajaziti”, nė Prishtinė, nė praninė e krerėve mė tė lartė shtetėrorė dhe diplomatėve ndėrkombėtarė, por aty munguan pėrfaqėsuesit e opozitės. Gjatė fjalimit para qytetarėve nė ceremoninė festive, Presidentja Atifete Jahjaga u ka bėrė thirrje udhėheqėsve politike pėr unitet dhe dialog.

“Sot ėshtė festė dhe festat, zakonisht bėjnė bashkė tė gjithė, nė njė dialog qė zėvendėson moskuptimin dhe keqkuptimet, qė ndryshon botėkuptimin dhe qė mban gjallė kulturėn e marrėveshjeve. Ėshtė koha pėr tė harruar mėritė, pėr tė tejkaluar dallimet. Tani ėshtė koha e ndėrtimit, qė varet nga vet ne”, tha Atifete Jahjaga, Presidente e Kosovės.

Kryeministri Isa Mustafa ka thėnė se, qeveria e tij do tė punojė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe miqtė e tjerė ndėrkombėtarė, pėr tė pėrmbyllur transformimin e Forcės sė Sigurisė nė Forca tė Armatosura.

“Republika e Kosovės po shėnon ditėn e Pavarėsisė nė sheshin e komandantit tė UĒK-sė, Zahir Pajaziti, kėtu pranė Ibrahim Rugovės, qė me simbolin e hapit tė tij shėnon vizionin e ecjes pėrpara tė kėtij vendi, shėnon rrugėtimin e vėshtirė por tė vendosur tė kėtij populli, shėnon miqėsinė e pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe orientimin euroatlantik tė qytetarėve tė Kosovės”, tha Isa Mustafa, kryeministėr i Kosovės.

Nė tetėvjetorin e Pavarėsisė, Kosova ėshtė e njohur nga 111 shtete, ndėrsa ėshtė bėrė pjesė edhe e shumė organizatave ndėrkombėtare. Nė ceremoni nuk kishte pėrfaqėsues nga Shqipėria, ndėrsa qytetarė tė shumtė kanė udhėtuar drejt Prishtinės pėr festė dhe protestė. Disa prej udhėtarėve, qė do t’u bashkoheshin protestės, janė ndaluar nė kufi dhe janė kthyer mbrapsht.

Lexoni dhe kete

NƋ MAL TƋ ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

ƋshtĆ« konstituar parlamenti i ri i Malit tĆ« Zi ku pĆ«r herĆ« tĆ« parĆ« Millo …