Thursday , 23 February 2023

AMBASADORI I MALIT TE ZI FERHAT DINOSHA OPTIMIST PER KOMUNEN E TUZIT

Komuna e shqiptare e Tuzit n Malin e Zi ka ende shpres pr t qen e pavarur dhe nj komun e plot. Edhe pse n fund t 2015-s parlamenti i Malit t Zi miratoi ligjin mbi organizimin territorial ku Malsia e Tuzit sipas atij ligji sht pjes e kryeqytetit, Podgorics dhe jo nj komun e pavarur si t gjitha t tjerat. Nj mundsi t re pr t qen e shkputur nga Podgorica e bn t ditur ambasadori i Malit t Zi n Tiran Ferhat Dinosha.

Dita q shqiptart e Tuzit t jen t pavarur nga Podgorica sipas ambasadorit Dinosha do jet e shpejt.

Ndryshe nga diplomati i Malit t Zi n Tiran, para nj muaji kryetari i Lidhjes Demokratike pr Malsin e Tuzit Nikoll Camaj nga Shkodra tha se ajo komun e humbi shansin e fundit pr t qen e pavarur kur n dhjetorin e 2015 u miratua ligji i ri n parlamentin malazez q parashikoi Tuzi si pjes t Podgorics.

Lexoni dhe kete

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo …