Thursday , 23 February 2023

BASKETBOLL: VLLAZNIA PĖR MESHKUJ E MBYLL ME FITORE

Vllaznia nė basketboll pėr meshkuj e ka mbyllur me fitore fazėn e parė tė kampionatit. Ajo ka arritur tė fitojė edhe nė Vlorė ndaj Flamurtarit vendas me rezultatin 74 me 55. Ndonėse trajneri Gjeēaj e konsideronte paksa delikat kėtė takim, nė fakt nuk ka ndodhur asgjė dhe basketbollistėt e tij e kanė dominuar ndeshjen nga fillimi e deri nė fund duke mos e vėnė asnjėherė nė dyshim fitoren. Shkodranėt kanė luajtur edhe pa Gjokoviē tė larguar pėr provė drejt Kinės megjithatė mungesa e tij nuk ėshtė ndier pasi ėshtė rikthyer nė formėn e tij mė tė mirė Nikolin Arra qė ka shėnuar plot 24 pikė nė kėtė takim.

Vllaznia ka fituar periodėn e parė me vetėm njė pikė avantazh, 25 me 24 ndėrkohė qė nė tė dytėn ka fituar sėrish, kėtė herė nė shifrat 15 me 12. dhe nė pushim e ndeshjes ajo ka shkuar me vetėm 4 pikė epėrsi. Kjo ka bėrė qė trajneri Gjeēaj tė mos jetė shumė i bindur tek fitorja dhe i ka kėrkuar lojtarėve tė tij thellim tė diferencė dhe kjo ka ardhur nė periodėn e tretė tė fituar thellėsisht 21 me 7. Qė nga ky moment u duk qartė se miqtė nga Shkodra do ta fitonin ndeshjen dhe vetėm sa e kanė shtyrė atė pėr 10 minutat e periodės sė katėrt, tė cilėn e kanė fituar sėrish 13 me 12 dhe krejt takimin me 19 pikė diferencė, pra me rezultatin 74 me 55.

Me fitoren e djeshme, Vllaznia e mbyll fazėn e parė tė kampionatit nė vendin e dytė nė renditje por kjo vetėm prej pikaverazhit sepse edhe Kamza ka po aq pikė sa ajo, e po ashtu edhe Tirana e vendit tė tretė. Kjo do tė thotė se faza e dytė e kampionatit dhe plej- ofi do tė shumė i fortė pėr tė pėrcaktuar skuadrėn kampione tė kėtij viti.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA NƋ BASKETBOLL RIKTHEHET TEK HUMBJA

Pas fitores ndaj Tiranes, Vllaznia ne basketboll per meshkuj eshte rikthyer tek humbjet. Pavaresisht perpjekjeve, …