Tuesday , 26 October 2021

BUDVA, PREZANTOHET PROJEKTI GAZSJELLESIT IAP, KALON NE SHKODER

Jonian-Adriatik-Pipeline, ndryshe IAP sht projekti m i ri Gazsjells q pritet t prfitoj vendi yn. Ministrat e Energjis s rajonit jan takuar n Budva ku ran dakord pr ngritjen e njsis s menaxhimit t ktij projekti. Ky sht gazsjellsi i dyt q pritet t prfitoj vendi yn pas atij TAP, i cili ka muaj q ka nisur ndrtimin. Ky gazesjelles do te kaloje edhe ne Shkoder dhe nw lumin Buna. Ministrat e t katr vendeve u takuan n Budva ku ran dakord pr krijimin e nj njsie t menaxhimit t projektit ku do t ket nj prfaqsim edhe SOCAR, kompania shtetrore e nafts s Azerbajxhanit, aksionere e TAP.

Prfaqsues t kompanive t gazit dhe ministrive prkatse do t krijojn nj njsi t menaxhimit t projektit ku do t ken pal edhe kompanin SOCAR t Azerbajxhanit pr ta promovuar kt projekt. Mali i zi po e prfundon masterplanin e gazit, gjithashtu edhe Shqipria. Kroacia ka avancuar nga ana e saj e kjo do t thot se po maturohet pak nga pak krkesa pr gaz. Shum shpejt t gjitha vendet do t ken sasi t dedikuara pr gazin ccka e bn kt projekt akoma m fizibl. Vendet kan marr nj vendim t rndsishm pr t krijuar nj njsi konkrete, pr t folur me institucionet e Komisionit Evropian dhe pr t dialoguar me investitor t mundshm,
u shpreh ministri Gjiknuri.

Projekti i gazsjellsit Jonian-Adriati, synon t lidh sistemin ekzistues t transmetimit t gazit t Republiks s Kroacis, nprmjet Bosnj Hercegovins (n det), Malit t Zi dhe Shqipris me sistemin e gazsjellsit Trans Adriatic. Nga Fieri, Shqipri, tubacioni shkon ne drejtim t veriut duke arritur Tirann, duke vazhduar me tej n drejtim t kufirit me Malin e Zi afr Shkodrs. N kufi, tubacioni kalon lumin Buna dhe shkon n drejtim t Malit te Zi e me pas drejt Kroacise.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit të vogël në skemën e TVSH-së është një …