Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

617-VJETORI I LINDJES SE SKENDERBEUT

Lezha ka sjellë në kujtesë heroin tonë kombëtar Gjergj Kastriotin Skëndërbeun, në 617-vjetorin e lindjes së tij. Në përkujtim të kësaj figure historike, u organizua një veprimtari artistike ne memorialin e Skenderbeut, me pjesemarrjen e aktoreve të njohur shqiptar Ndriçim Xhepa, Rajmonda Bulku dhe Kristaq Skrami. Nën tingujt e grupit “Akustika” artistet interpretuan poezi të ndryshme, pjesa më e madhe …

Lexo me shume

DJEGIA E MBETURINAVE NË MES TË DITËS NË SHKODËR

Djegia e mbetjeve të ndryshme në mes të ditës vijon të jetë një problem në qytetin e Shkodrës. Një problematikë e tillë u shfaq edhe në 5 majin, ditën e dëshmorëve, teksa vendi pranë varrezave të dëshmorëve është një pikë problematike në Shkodër. Për këtë, prefektja e Qarkut Shkodër, Majlinda Angoni, tha se institucioni i prefektit është i shqetësuar për …

Lexo me shume

5 MAJ, DITA E DËSHMORËVE

5 maj që shënon Ditën e Dëshmorëve është përkujtuar në qytetin e Shkodrës. Veteranë të LANÇ Shkodër nderuan kontributin e dhënë të dëshmorëve. Dhurata Tyli, përfaqësues e veteranëve Shkodër, tha se dëshmorët kanë merituar dhe meritojnë nderime të veçanta… Pranë varrezave të dëshmorëve u vendosen kurora me lule në shenjë respekti për kontributin e tyre.

Lexo me shume

MARYNA NAKONECHNA, NJË UKRAINASE QË JETON NË SHQIPËRI

Kjo është Maryna Nakonechna, një ukrainase e martuar në Shqipëri, e lindur në Kiev. Ajo ishte e pranishme këtë të marte në panairin e hapur në qytetin e Shkodrës në kuadër të Javës Europiane. Nakonechna, teksa flet për situatën në Ukrainë, ka një mesazh për të gjithë… “Këto piktura janë bërë nga fëmijët ukrainas me zemër. Situata në Ukrainë është …

Lexo me shume

JAVA EUROPIANE NIS NGA SHKODRA

Java Europiane këtë vit ka nisur nga qyteti i Shkodrës. Ambasadorë të delegacionit të Bashkimit Europian kanë zbarkuar në Shkodër, teksa u priten nga kryetari i Bashkisë Shkodër, Bardh Spahia. Ky i fundit tha se është një aspiratë për ta kthyer Shkodrën në portën europiane të vendit. Sipas Spahisë, të rinjtë do të jenë ato që do e shtyjnë përpara …

Lexo me shume

SFIDA E BASHKISË SHKODËR NË PASTRIMIN E TERRITORIT

Lirimi i hapësirës publike në pedonalen “Kolë Idromeno” në qytetin e Shkodrës i ka dhënë një tjetër pamje kësaj pedonale. Kjo ka krijuar më shumë akses lëvizje në këtë pedonale për qytetarët shkodranë. Por, sfidat e Bashkisë Shkodër mbeten të shumta. Një ndër to është edhe pastrimi i qytetit të Shkodrës. Shumë zona në kryeqendren e veriut përballen me grumbuj …

Lexo me shume

ÇUÇI: DO TË KETË LIGJ TË POSAÇËM PËR LEGALIZIMIN E KANABISIT

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, duke folur për legalizimin e kanabisit për qëllime mjekësore, tha se nuk do të ketë hapësira për kultivim të paligjshëm. Për këtë, do të ketë një ligj të posaçëm që do të përcaktojë rregulla shumë strikte. Nga ana tjetër, ministrja e ekonomisë, Delina Ibrahimaj, foli për mbylljen e sporteleve për shërbimet online. Ajo tha se …

Lexo me shume

PEDONALJA E SHKODRËS I KTHEHET QYTETARËVE

Rruga “Kole Idromeno” e Shkodres, zona me atraktive, lirohet nga karriget dhe objektet e sherbimit te bareve dhe restoranteve ne kete rruge, qe eshte edhe zona kryesore historike ne qytetin e Shkodres. Me urdher te kryetarit te Bashkise Shkoder, Bardh Spahija, inspektoriati i mbrojtjes se territorit ne Bashkine Shkoder dhe Policia Bashkiake kane nderhyre per lirimin e hapsirave publike… Nuk …

Lexo me shume

65 VITE AGJERIM NË MUAJIN E RAMAZANIT

Agjerimin në muajin e Ramazanit e ka nisur që në moshën 12-vjeçare, teksa sot është 77 vjeç. Por, agjerimi për Selim Cungun në qytetin e Shkodrës nuk ka qenë i lehtë për 65 vite, sidomos gjatë regjimit komunist. Ai tregon se në atë periudhë ishte shumë i vështirë agjerimi për shkak se nuk lejohej dhe dënoheshin… Sipas Selimit, ai që …

Lexo me shume

MBYLLJA E SPORTELEVE DHE SHËRBIMI ONLINE NGA 1 MAJ

Kryeministri, Edi Rama, ka folur edhe njëherë për mbylljen e sporteleve nga 1 maj. Sipas tij, janë 7 milionë euro që janë kursyer nga sportelet që harxhoheshin për të marrë letra dhe është e padrejtë që njerëzve vazhdon dhe i jepen certifikatë letër. Duke theksuar të gjitha ndryshimet pozitive që sjell kalimi online i shërbimeve, kryeministri Rama theksoi se të …

Lexo me shume