Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

LIRIMI I HAPËSIRAVE PUBLIKE NË SHKODËR

Më në fund, hapësirat publike në Shkodër pritet ti rikthehen qytetarëve. Bashkia e Shkodrës ka nisur prej disa ditësh lirimin e tyre dhe të enjten do të jetë radha e pedonales “Kolë Idromeno”, një nga segmentet më të frekuentuara të Shkodrës. Kryeinspektori i Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit në Bashkinë Shkodër, Gentian Ibro, bën me dije se për këtë qëllim …

Lexo me shume

MOTI ME SHI DHE ERË TË FORTË NË SHËNGJIN

Moti me shi dhe erë të fortë ka sjell probleme në portin e Shëngjinit. Prej mëngjesit të së premtes, kapiteneria e portit ka pezulluar lundrimin për anijet e peshkimit dhe mjetet e vogla detare. Aktualisht, dallgëzimi në det është 5 deri në 6 ballë në drejtimin jug/lindje, por kushtet atmosferike pritet që të përkeqësohen në orët në vazhdim. Për këtë …

Lexo me shume

U RIKTHYE NGA EMIGRIMI PËR TË INVESTUAR NË VENDIN E TIJ

Florian Shabani, rreth 40-vjeç, është rikthyer nga emigrimi në Itali për të investuar në fshatin Shirq të njësisë Dajç në Bashkinë Shkodër. Ai thotë se janë në fazën e mbjelljes së produkteve të tyre, por me çmimet që janë rritur puna është bërë e papërballueshme. Dajçi është një zonë që përmbytet pothuajse çdo vit në stinën e dimrit dhe banorët …

Lexo me shume

ZV/KRYEMINISTRI AHMETAJ FLET PËR LEGALIZIMIN E KANABISIT

Zv.kryeministri i Shqipërisë, Arben Ahmetaj, ka treguar se në ç’fazë është qeveria me miratimin e legalizimit të kanabisit për përdorime farmaceutike. Ai tha se aktualisht ndodhen në fazë diskutimesh me shtete më të zhvilluara e shumë shpejt do të ketë rezultate konkrete. Nga ana tjetër, ministrja e turizmit, Mirela Kumbaro, teksa po tregonte vendimet e fundit të qeverisë, tha se …

Lexo me shume

RRITJE E NUMRIT TË VIZITAVE TË PERSONAVE ME PROBLEME TË SHËNDETIT MENDOR

Në Shkodër vihet re një rritje e numrit të vizitave të personave me probleme të shëndetit mendor. Një gjë e tillë theksohet edhe nga mjeku psikiatër, Gjon Preçi. Ai bën me dije se në muaj kryhen rreth 1000 vizita. Pandemia ka lënë pasoja tek këto persona thekson mjeku Preçi, teksa shton se adoleshentët janë një grupmoshë e prekur…

Lexo me shume

EMIGRANTI DENONCON SKANDALIN ME DREJTESINE NE LEZHE

E ka pronen me të gjithë dokumentacionin përkatës dhe i paguan taksat shtetit, por prej vitit 2004 e shfrytëzon një përson tjeter. Bëhen fjalë për 165 metra katror tokë në bregdetin e Shëngjinit dhe përsonazh i kësaj historie është Besnik Sula. Pas 30 vitëve punë në Itali ai u rikthye në vendlindje dhe investoi në sektorin e turizmit, por është …

Lexo me shume

DITA NDËRKOMBËTARE E MONUMENTEVE, BANESA E PASHKO VASËS DREJT SHEMBJES

Banesa e Pashko Vasës, monument kulture, NUK mbrohet nga shteti. Kështu është shkruar në tabelën që është vendosur në hyrje të këtij monumenti kulture në qytetin e Shkodrës, që është lënë në harresë nga institucionet përgjegjëse. Rajmonda Vasa, pjesëtare e familjes së Pashko Vasës, në ditën ndërkombëtare të monumenteve, thotë se askush nuk u kujtua për këtë banesë, e cila …

Lexo me shume

FERMERËT E SHKODRËS THIRRJE MINISTRISË SË BUJQËSISË

Shoqata e fermerëve në Shkodër i është drejtuar me një thirrje Ministrisë së Bujqësisë që të rishikohet tarifa e tregut të shumicës së fruta-perimeve në Shkodër. Fermerët kërkojnë të ndryshohet tarifa, në të kundërt paralajmërojnë protesta deri në bllokimin e hyrjes së tregut. Zv presidenti i shoqatës Sylejmani foli edhe për subvencionet për naftën, ndërkohë theksoi se rritja e çmimit …

Lexo me shume

“MBI 80% E SHËRBIMEVE TË GJENDJES CIVILE DO TË JENË ONLINE”

Nga kuvendi, ministri i brendshëm, Bledi Çuçi, foli për shërbimet e gjendjes civile, ku tha se 21 shërbime merren online dhe kjo i ka prerë rrugën korrupsionit. Ministri theksoi se duke filluar nga muaji maj, mbi 80% e shërbimeve të gjendjes civile do të jenë online. Ndër të tjera, ministri Çuçi tha se sot ky shërbim është ngritur në një …

Lexo me shume

PULAT E NGORDHURA NE SHENGJIN DERGOHEN PER EKZAMINIM

Pulat e gjetura të ngordhura në bregdetin e Ranës së Hedhur në Shëngjin nuk janë groposur ende. Ata janë dërguar për ekzaminim në Insitutin e Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë në Tiranë. Analizat pritet të përcaktojnë shkakun e ngordhjes së këtyre shpendeve dhe përgjigjia e tyre pritet të dalë brenda dy diteve. Pas përfundimit të ekzaminimeve, shpendet e ngordhur do të …

Lexo me shume