Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

RREZOHEN 2 SHTYLLA TE TENSIONIT TE LARTE NE LAÇ

Dy shtylla të tensionit të lartë 110 KV janë rrëzuar në hyrje të Laçit në një ngjarje që dyshohet e qëllimshme. Siç tregojnë pamjet, vidat që mbanin të lidhur strukturën e hekurt jane hequr duke sjellë rrëzimin e shtyllës dhe nga forca është këputur në mes dhe tjera që ndodhej rreth 500 metra më larg. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e …

Lexo me shume

A ËSHTË E GATSHME SHQIPËRIA TË HEQË MASAT ANTI-COVID?

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, deklaroi këtë të mërkurë se është ende herët për të shpallur fitoren me pandeminë e koronavirusit, duke marrë shkas edhe nga deklaratat e OBSH-së. Gjatë prezantimit të dy vendimeve të Këshillit të Ministrave për sektorin e shëndetësisë, Manastirliu tha se situata po monitorohet. Ndër të tjera, Manastirliu tha se sa i përket dozës përforcuese, Komiteti …

Lexo me shume

ZBULOHEN ESHTRA E GEZHOJA NE PRUELL TE LEZHES

Gjurmet e një ngjarje të panjohur janë zbuluar në fshatin Pruell të Njesisë Administrative të Zejmenit në Lezhë. Eshtra dhe gezhoja plumbash kanë dalë në dritë gjatë punimeve për restaurimin e qeles së kishës së vjeter të “Shën Llezhdrit. Këto gjetje janë pikasur nga punëtoret, ndërsa dyshimet janë se mund ti përkasin luftës së parë apo të dytë botërore. Mund …

Lexo me shume

RIKTHEHEN RESHJET E BORËS NË QARKUN E SHKODRËS

Në 24 orët e fundit janë rikthyer reshjet e borës në Qarkun e Shkodrës, kryesisht në zonat malore. Por, situata është nën kontroll, edhe pse trashësia e borës arrin deri në 15–20 cm. Shprehet kështu Pëllumb Dani, përgjegjës i sektorit të emergjencave civile dhe krizave pranë Prefekturës Shkodër. Ai thekson se të gjitha rrugët janë të hapura dhe nuk ka …

Lexo me shume

TEMPERATURAT E ULETA, NGROHJA SFIDE PER FAMILJET LEZHJANE

Sigurimi i ngrohjës është kthyer në sfidë për familjet lezhjane në këto ditë të ftohta dimri, ku temperaturat kanë zbritur disa gradë nën zero. Pjesa më e madhe e qytetareve thonë se jane munduar te gjejne menyra alternative per tu ngrohur, por kosto është shumë e lartë dhe e përballueshme për ta. Në Lezhë ka dhe familje të cilët nuk …

Lexo me shume

MYFTIU I SHKODRES VIZITON PRIJESIT E KRISHTERE TE SHKODRES

Në kuadër të vizitave dhe takimeve ndërfetare, ditën e mërkurë, më 26 janar 2022, Myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed B. Sytari, vizitoi prijësit e krishterë të komunitetit katolik dhe atij ortodoks në Shkodër. Fillimisht, në Arqipeshkvinë Shkodër-Pult, Myftiu u prit nga Arqipeshkvi, Mons. Angjelo Massafra, me të cilin zhvilloi një bashkëbisedim të ngrohtë, duke vënë theksin tek domosdoshmëria e aktiviteteve …

Lexo me shume

OMICRON DHE VIROZAT TEK FEMIJET NE LEZHE

Prindërit duhet të shtojnë kujdesin ndaj fëmijeve të sëmure në këtë periudha virozash dhe të virusit omicron. Ky është apeli i mjekut pediater në Lezhë Mark Marku, sipas të cilit të sëmuret duhet të vetë-izolohen si e vetmja mënyre për të shmangur përhapjen e sëmundjes në komunitet. Sipas mjekut pediater testi i shpejtë nuk është shumë efikas ndaj omicronit dhe …

Lexo me shume

VRASJA PER GJAKMARRJE NE MANATI TE LEZHES

Vrasja e 65-vjeçarit Lek Lekgjonaj një ditë më parë në Manati të Lezhës, rikthen vemendjen tek gjakmarrja. Misionari i Pajtimit të Gjaqeve Pjeter Gjoka thotë se dy familjet, nuk ishin pajtuar pavarësisht përpjekjeve. Ndonëse fqinj me njëri tjetrin, pas vrasjes së babait të 17-vjeçarit Florian Përvathi dy familjet nuk kanë pasur përplasje. Por Pjetër Gjoka thotë se shkak për gjakmarrjen …

Lexo me shume

PROTESTA E BANORËVE, REAGON OSHEE SHKODËR

Pas protestës së banorëve të Hotit të Ri ka reaguar edhe OSHEE rajoni Shkodër. Kryeinxhineria Frida Dalipaj tha se zona e Hotit të Ri mbulohet nga një fidër ajror dhe në 3 data në muajin janar ka pasur defekte, por theksoi se janë bërë disa investime në këtë zonë. Ndërsa, koordinatori i kësaj zone pranë OSHEE Shkodër, Elvis Murati, tha …

Lexo me shume

SITUATA E MOTIT NË QARKUN E SHKODRËS

Temperaturat e ulëta kanë përfshirë Qarkun e Shkodrës prej disa ditësh. Situata në qytetin e Shkodrës duket e qetë, edhe pse temperaturat në mbrëmje arrijnë deri në -1° C. Ndërkohë, vijojnë reshjet e dëborës në zonat malore. Trashësia e dëborës në zonën e Thethit arrin në 20 – 30 cm. Sipas banorëve, që prej ditës së djeshme ka shkëputje të …

Lexo me shume