Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

BANORËT E FSHATIT HOT I RI NË PROTESTË PARA OSHEE SHKODËR

Banorët e fshatit Hot i Ri në njësinë administrative Rrethina të Bashkisë Shkodër kanë dalë këtë të marte në një protestë para OSHEE Shkodër. Ato shprehen se kanë probleme me energjinë elektrike dhe nuk kanë marrë asnjë zgjidhje nga OSHEE Shkodër. Banorët theksojnë se i paguajnë rregullisht faturat e energjisë elektrike, ndërsa paralajmërojnë se do bllokojnë rrugën në Hot i …

Lexo me shume

LEZHE, FSHATI TOROVICE PA UJE TE PIJSHEM

Sigurimi i ujit të pijshem është kthyer në sfidë për banoret e fshatit Torovice në Njesinë Administrative të Balldrenit në Lezhë. Ky fshat furnizohet me uje vetem dy ore në ditë, por që është i ndotur dhe pa konsumueshem. Kjo problematike vijon prej shumë vitesh dhe pavarësisht premtimeve asgjë nuk ka ndryshuar. Banoret thonë se janë të detyruar ta blejnë …

Lexo me shume

“SPITALI I RI I LAÇIT DO JETË GATI PAS 2 MUAJSH”

Spitali i ri i Laçit do të jetë gati për banorët e Kurbinit pas 2 muajsh. Kështu bëri me dije Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila inspektoi punimet. Ajo u shpreh se ky spital është modeli i spitaleve që duhet të ndërtohen në të gjitha bashkitë, teksa theksoi se ka kapacitete të bollshme. Ky spital u dëmtua nga tërmeti …

Lexo me shume

URA NE SKURAJ TE KURBINIT NDAHET NE 3 PJESE

Mbi këtë ure në Lumin Mat kalojnë çdo banoret e tre fshatrave në Kurbin, për ti lidhur me rrugen nacionale Burrel-Milot. Ura pasarel me kontsrukt metalik është dëmtuar e ndarë në tri pjesë dhe kalimi është mjaft i frikshem dhe i rrezikshem. Kjo problematike vijon prej shumë kohesh dhe banoret thonë se i kanë vënë në dijeni autoritetet, por edhe …

Lexo me shume

“MBI 200 TË INFEKTUAR NË DITË NË SHKODËR ME VIRUSIN”

Situata e infektimeve me virusin në Shkodër paraqitet e rënduar. Shefja e shërbimit të epidemiologjisë, Dhurata Hysa, thotë se në janar ka pasur shumë raste, ku kurba e infektimeve ka arritur kulmin me mbi 200 raste në rrethin e Shkodrës. Hysa tregon se të prekur janë kryesisht fëmijët dhe të rinjtë, por ka pasur raste edhe të grave shtatzanë. Ajo …

Lexo me shume

MBYLLEN PËR 3 DITË SHKOLLAT NË VEND

Mbyllen të gjitha shkollat në Shqipëri, duke filluar nga dita e hënë deri të mërkurën e javës së ardhshme. Lajmi bëhet i ditur nga ministrja e Arsimit, Evis Kushi, e cila thekson se ky vendim i rëndësishëm është marrë, për shkak se “në ditët në vijim priten temperatura tepër të ulëta, të cilat janë temperatura të jashtëzakonshme për një vend …

Lexo me shume

URA E VJETËR E BUNËS DREJT DEGRADIMIT

Ura e Vjetër e Bunës në qytetin e Shkodrës po shkon drejt degradimit dita-ditës. Dërrasat e kësaj ure kanë krijuar dëmtime të shumta, duke rrezikuar jetën e qytetarëve, sidomos gjatë natës. Të shqetësuar për këtë fenomen, qytetarët shkodranë i bëjnë thirrje Bashkisë Shkodër që të ndërhyjë për mirëmbajtjen e kësaj ure. Ura e Vjetër e Bunës është një urë e …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 554-VJETORI I VDEKJES SE SKENDERBEUT

Lezha ka zhvilluar homazhe ne perkujtim te 554 vjetorit te kalimit ne amshim, me 17 janar 1468, te heroit tone kombetare Gjergj Kastrioti. Ne kete ceremoni te organizuar nga bashkia e Lezhes e ku mori pjese vetem kryebashkiaku Pjerin Ndreu dhe disa zyrtare lokale. Munguan perfaqesuesit e qeverise dhe deputete, te cilet ishin ne takimin e pritjes se presidentit turk …

Lexo me shume

FJALIMI I 19-VJEÇARIT SHKODRAN QË MORI VËMENDJEN E SALI BERISHËS

Sinkron… DJE Kjo është një pjesë e fjalimit e një të riu në Shkodër, gjatë takimit të ish kryeministrit Sali Berisha me demokratët. Fjalimi i 19-vjeçarit Mekeid Selmani mori vëmendjen e rrjeteve sociale, por edhe të vetë ish kryeministrit Berisha, i cili e postoi në faqen e tij në facebook. Selmani tregon nga kush i erdhi ftesa dhe thotë se …

Lexo me shume

109-VJETORI I POLICISË SË SHTETIT, MESAZHI I DREJTORIT TË POLICISË SHKODËR

Në 109-vjetorin e krijimit të Policisë së Shtetit, drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër, Hamdi Fjora, deklaroi se kaluam një vit me përpjekje për ruajtjen e rendit dhe të sigurisë publike e goditjen e paligjshmerisë në territorin e Qarkut Shkodër. Ndërsa, prefektja e Qarkut Shkodër, Majlinda Angoni, u shpreh se viti 2022 është një vit plot sfida për policinë …

Lexo me shume