Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

PËRMIRËSOHET SITUATA E PËRMBYTJEVE NË BASHKINË SHKODËR

Situata e përmbytjeve në Bashkine Shkoder është përmirësuar këtë të hënë, teksa nën ujë ndodhen 1020 Ha, me një renie me 330 Ha. Në njësinë administrative Ana e Malit janë 1000 Ha e permbytur. Rruga e Obotit ka prezence uji 15 cm, me një renie me 55 cm, teksa kalohet me veshtiresi edhe me mjete te ulta. Por, ujesjellesi Oblika …

Lexo me shume

PËRKUJTIMI I VDEKJEVE I KARDINALIT MIKEL KOLIQI DHE DOM GJERGJ SIMONI

Kisha katolike në Shkodër ka mbajtur një meshë me rastin e 26-vjetorit të vdekjes së kardinalit Mikel Koliqi dhe 1-vjetori i vdekjes së Dom Gjergj Simoni. Në fjalën e tij, arqipeshkvi i dioqezës Shkodër-Pult, imzot Angelo Massafra, tha se këto 2 vdekje na tregojnë se gjatë komunizmit, populli shqiptar ka vuajtur tortura të ndryshme, por lumnitë kanë qenë një forcë …

Lexo me shume

ZGJEDHJA E PRESIDENTIT TË RI NË MAL TË ZI

I rrëzuar në parlament, por me mandat teknik për këtë detyrë, kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazovic e shigjetoi kreun e shtetit, Milo Gjukanovic duke thënë se shpreson që vendi të ketë një president të ri përmes zgjedhjeve presidenciale, dhe tregoi dhe preferencën e tij për këtë rast. Do të ishte mirë, tha Gjukanovic, që të dilej me një …

Lexo me shume

PA RESHJE SHIU, POR SHKODRA SËRISH NËN UJË

Edhe pse reshjet e shiut kanë pushuar në ditët e fundit në Shkodër, duke i lënë vendin kohës me diell, sërish zona e NënShkodrës vijon të jetë nën ujë. Në njoftimin e kësaj të dielë të Bashkisë Shkodër bëhet me dije se siperfaqja totale e permbytur 1350 Ha. Vetëm në njësinë administrative Ana e Malit është 1300 Ha e permbytur. …

Lexo me shume

RIKTHEHEN PËRMBYTJET NË SHKODËR

Ende pa u bërë vlerësimi i dëmeve të përmbytjeve të shkaktuara pak javë më parë në Bashkinë Shkodër, reshjet e shiut të orëve të fundit kanë shkaktuar përmbytjen e rreth 500 hektarëve tokë bujqësore në njësinë administrative Ana e Malit të Bashkisë Shkodër. Uji ka nisur të shfaqet edhe në rrugën e Obotit, ndërsa banorët janë paralajmëruar të tregojnë kujdes …

Lexo me shume

NË KUJTIM TË PROFESOR FADIL GALIQI…

Universiteti i Shkodrës ka organizuar këtë të shtunë një aktivitet përkujtues për profesor Fadil Galiqi. Profesorin që kontribuoi për 40 vite në Universitetin e Shkodrës, duke qenë edhe ish dekan i fakultetit të shkencave të natyrës. Rektorja e Universitetit të Shkodrës, Suzana Golemi, thotë se është ndër për universitetin të përkujtojë figura të tilla të shquara për kontributin që ka …

Lexo me shume

UJI I PIJSHËM I NDOTUR, BANORËT E POSTRIBËS SËRISH NË PROTESTË

Banorët e Postribës në Bashkinë Shkodër kanë dalë përsëri në protestë për ujin e pijshëm që u vjen i ndotur në banesa. Ato thonë se po helmohen nga ky ujë dhe i bëjnë thirrje institucioneve të zgjidhin këtë problematikë. Madje, as SPAK nuk u’a ka zgjidhur “hallin” e tyre dhe për këtë banorët bëjnë thirrje që mos paguhen faturat e …

Lexo me shume

TRAFIKIMI I QËNIEVE NJERËZORE NË QARKUN E SHKODRËS

Tetori shënohet edhe si muaji i sensibilizimit të trafikimit të qënieve njerëzore. Prefektja e Qarkut Shkodër, Majlinda Angoni, bëri me dije se në këtë qark janë 9 raste në prokurori në 2 vitet e fundit që po ndiqen për trafikim të qënieve njerëzore. Angoni theksoi se problem mbetet komuniteti rom dhe egjiptian në pikat kufitare, duke qenë të rrezikuar nga …

Lexo me shume

65-VJETORI I UNIVERSITETIT TË SHKODRËS

Këtë të enjte është zhvilluar ceremonia festive e 65- vjetorit të krijimit të Universitetit të Shkodrës, “Luigj Gurakuqi”. Në fjalën e saj, duke vlerësuar rolin e këtij universiteti gjatë këtyre viteve, rektorja Suzana Golemi, tha se në këto 65 vite janë diplomuar 45 mijë studentë… Ndërkohë, zv/ministrja e arsimit, Albana Tole, tha se universitetet kanë rol shumë të rëndësishëm në …

Lexo me shume

SHKODËR, 5 MJETE TË REJA I SHTOHEN FLOTËS SË TRANSPORTIT PUBLIK

5 mjete të reja i shtohen flotës së transportit publik në qytetin e Shkodrës. Duke parë nga afër autobusët e sjellë nga operatori që ofron këtë shërbim, kryetari i Bashkisë Shkodër, Bardh Spahia, tha se mjetet e reja Euro 5, pritet të kenë një ndikim pozitiv sa i përket uljes së ndotjes në mjedis, një tjetër objektiv i pushtetit vendor. …

Lexo me shume