Friday , 17 September 2021

AKTUALITET

MATURANTËT NË PROTESTË PËR PROVIMIN E MATEMATIKËS

Në mes të provimeve, maturantët në vend kanë nisur sot protestat. Maturantët nga gjimnaze të ndryshme të Shkodrës janë mbledhur paraditen e së shtunës në një protestë që nisi nga Bashkia e Shkodrës për të vijuar me një parakalim drejt qëndrës së qytetit tek Sheshi “Luigj Gurakuqi”. Ata pretendojnë se provimi i Matematikës ishte i vështirë, i pa bazuar në …

Lexo me shume

POLICIA PLAN MASASH PER PELEGRINAZHIN NE KISHEN E SHNA NDOUT

Policia e Lezhës ka prezantuar planine masave për sigurimin e rendit dhe sigurisë publike, para, gjatë dhe pas pelegrinazhit në Kishen e Shna Ndout në Laç, i cili mbahet me 12 dhe 13 qershor. Sipas policisë nga ora 08:00 datë 12.06.2021 dhe deri në oren 24:00 të datës 13.06.2021, do të kufizohen disa segmente rrugore mbi lëvizjen dhe parkimin e …

Lexo me shume

TË RINJTË DHE FOKUSI PËR PUNËSIMIN E TYRE

Të rinjtë në Shkodër janë një forcë e madhe dhe po punojnë për hartimin e planit lokal për rininë. Kështu u shpreh kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, gjatë një takimi të organizuar këtë të premte në Shkodër. Punësimi i të rinjve mbetet një nga kushtet tona prioritare theksoi nga ana tjetër drejtorja e zyrës rajonale të punësimit në Qarkun Shkodër, …

Lexo me shume

MBËRRIJNË NË VEND 25 MIJË VAKSINA RUSE SPUTNIK V

Kanë mbërritur në vendin tonë edhe 25 mijë doza të vaksinës ruse Sputnik V. Lajmi bëhet i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila thekson se ka shkuar në 936 mijë sasia e vaksinave anti-Covid të mbërritura në vendin tonë. Gjithashtu, Manastirliu tha se jemi gati për të ulur fashën e vaksinimit dhe objektivi është të arrijmë në …

Lexo me shume

LEZHE, JETESA MES UJERAVE TE ZEZA NE LAGJEN “VAROSH”

Jetesa në lagjen “Varosh” të qytetit të Lezhës është bërë mjaft e vështire dhe e rrezikshme për shëndetin e njerëzve. Ujerat e zeza kanë dalë në siperfaqe dhe vërshuar në rruget dhe rrugicat e kësaj lagje. Kjo situatë vijon prej gati një viti, duke krijuar arome dhe ndotje mjaft të rëndë në këtë zonë. Banoret thonë se janë ankuar disa …

Lexo me shume

MËSUESIT MARRIN DOZËN E DYTË TË VAKSINËS ANTI-COVID

Ka vijuar këtë të enjte vaksinimi i pedagogëve dhe mësuesve me dozën e dytë të vaksinës AstraZeneca. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka ndjekur nga afër procesin e vaksinimit në Arenën Kombëtare, ku theksoi rëndësinë që dozat e dyta të bëhen sipas kalendarit të vaksinimit, duke shtuar se deri tani janë rreth 40 mijë mësues të vaksinuar. …

Lexo me shume

SHKARKOHET ADEMI, PJERIN NDREU ZGJIDHET KRYETAR I SHOQATES SE BASHKIVE

Voltana Ademi është shkarkuar nga posti i kryetarës së shoqatës së bashkive të Shqipërisë dhe në vend të saj është zgjedhur kryebashkiaku i Lezhës, Pjerin Ndreu. Zgjedhjet për strukturat drejtuese të kësaj shoqate, u mbajten pas mbledhjes së jashtëzakonshme të asamblese të thirrur nga 1\5 e anëtarve. Mbledhja u zhvillua në qytetin e Lezhës pa pranine e mediave, ndërsa në …

Lexo me shume

U SHKARKUA NGA DREJTIMI I SHOQATËS SË BASHKIVE, REAGON ADEMI

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi, njëkohësisht kryetare e Shoqatës së Bashkive e shkarkuar këtë të marte, nuk e njeh vendimin. Në një postim në “Facebook” Ademi shkruan se në Lezhën e Besëlidhjes, sot eksponentë të Partisë Socialistë tentuan të dëmtojnë Demokracinë. “Shqyrtimi dhe vendimi për ligjshmërinë e zgjedhjeve lokale 2019, është një ndër 15 kushtet që Shqipëria duhet …

Lexo me shume

VIJON AKSIONI I PRISHJES SË NDËRTIMEVE PA LEJE NË VELIPOJË

Kjo e marte ka shënuar ditën e dytë të aksionit për prishjen e ndërtimeve pa leje në Velipojë. Drejtori i Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit në Bashkinë Shkodër, Gentian Ibro, bën me dije se në këto dy ditë janë prishur 6 objekte. Por, Ibro thekson se ky aksion është dashur të shtyhet në përfundimin e sezonit, pasi mund ta dëmtojë …

Lexo me shume

NIS PRISHJA E NDËRTIMEVE PA LEJE NË VELIPOJË

E paralajmëruar disa ditë më parë nga vetë kryeministri Rama, këtë të hënë ka nisur në Velipojë prishja e ndërtimeve pa leje… Aksioni i prishjes së ndërtimeve pa leje është monitoruar nga Zëvëndës Ministri i Brendshëm Besfort Lamallari, i cili u shpreh se nuk do ketë asnjë tolerim dhe se puna do vijoje në ditët në vazhdim për prishjen e …

Lexo me shume