Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

NATA E NDËRRIMIT TË VITEVE, MANASTIRLIU: NJË DITË KU DUHET TË TREGOJMË KUJDES

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, nga Spitali Universitar i Traumës ka deklaruar se për natën e ndërrimit të viteve dhe ditët në vazhdim janë marrë të gjitha masat që ekipet e shëndetësisë të jenë në gatishmëri të përforcuar për çdo emergjencë mjekësore. Manastirliu tha se është një ditë ku duhet të tregojmë kujdes, pasi virusi është duke …

Lexo me shume

MASAT E OSHEE SHKODËR NË NATËN E NDËRRIMIT TË VITEVE

Në Shkodër janë marrë masat nga OSHEE për natën e ndërrimit të viteve. Një gjë e tillë bëhet e ditur nga drejtori i OSHEE Rajoni Shkodër, Armand Zhuka, i cili shtoi se ngarkesat e tepërta kanë shkaktuar defekte. I pyetur për energjinë në zonat malore, Zhuka shpreson që moti të jetë i mirë, ndërsa garantoi se grupet e punës janë …

Lexo me shume

VIRUSI, EDI RAMA PARALAJMËRON QYTETARËT

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se vendi duhet të përgatitet për një valë të re të COVID për shkak të përhapjes së variantit Omicron. Duke përmendur vendimet e marra nga shumë vende për mbylljen, Rama theksoi se nuk do të ketë ngutje për një vendim të tillë edhe në vendin tonë, por shtoi se disa masa do të …

Lexo me shume

SHPËRNDARJA E SHPËRBLIMEVE TË PENSIONISTËVE

Prej disa ditësh në vendin tonë, ka nisur shpërndarja e shpërblimeve të pensionistëve. Drejtorja e Drejtorisë Rajonale të Sigurimeve Shoqërore Shkodër, Violeta Staka, thotë se deri sot janë shpërndarë 33 mijë e 700 bonuse në Shkodër. Këto shpërblime mund të tërhiqen edhe në vitin e ardhshëm… 5 mijë lekë të reja është bonusi këtë vit për pensionistët në vendin tonë.

Lexo me shume

PROTESTA E BANORËVE, REAGON ADMINISTRATORI I NJËSISË

Për protestën e banorëve ka reaguar edhe administratori i njësisë Postribë, Altin Shabaj. Ai thotë se kjo nuk është një problematikë e re, pasi kur bjen shi, uji turbullohet, ndërkohë thotë se duhet të merren masat nëse ka problematikë nga gurorja. Sipas tij, ka fshatra të tjerë në Postribë që kanë probleme më të mëdha për ujin, ndërsa e pranon …

Lexo me shume

UJI I NDOTUR, BANORËT E POSTRIBËS NË PROTESTË

Banorët e njësisë administrative Postribë në Bashkinë Shkodër kanë dalë këtë të mërkurë në një protestë, duke bllokuar rrugën para njësisë për ujin e pijshëm. Banorët thonë se uji u vjen i ndotur dhe detyrohen ta blejnë. Sipas tyre, uji nuk bën as për bagëtitë dhe shprehen se në këtë problematikë ka korrupsion, ndërsa nuk do i ndalojnë protestat deri …

Lexo me shume

RREZIKU NGA GURET, BANORET E SHENGJINIT NE ALARM

Rënia e një guri disa tonësh mbi një banese 3 ditë më parë në Shëngjin ka vënë në alarm banoret në këtë zonë. Ata janë të frikësuar se fenomeni mund të përsëritet, pasi i gjithë mali është zhveshur nga bimësia e gure të tjerë mund të bien e t’ju rrezikojnë jeten. Banoret që i kanë banesat ngjitur me malin kërkojnë …

Lexo me shume

UJI I PIJSHËM NË POSTRIBË I NDOTUR, ANKOHEN BANORËT

Banorët e disa fshatrave të njësisë administrative Postribë të Bashkisë Shkodër përballen me problematikën e ujit të pijshëm. Sa herë ka reshje shiu, uji që vjen në banesat e tyre është i ndotur. Për këtë, banorët ankohen duke kërkuar një zgjidhje. Ato thonë se i paguajnë rregullisht faturat e ujit, ndërkohë që uji nuk mund të përdoret. Banorët kanë paralajmëruar …

Lexo me shume

PRAG TRAGJEDIE NE SHENGJIN

4 pjesetarë të një familje në Shëngjin të Lezhës, i shpëtuan mrekullisht vdekjes, pasi një shkëmb i përmasave të mëdha, ra nga mali dhe goditi shtëpinë e tyre. Ngjarja ndodhi rreth orës 10 të paraditës të premtes dhe fatmiresisht nuk pati përsona të lënduar, pasi 4 pjestaret e familjes Loci nuk ndodheshin në shtëpi. Siç shihet dhe nga pamjet forca …

Lexo me shume

BASHKIA LEZHE 2.6 MILIARD LEKE BORXHE

Bashkia e Lezhës e drejtuar nga Pjerin Ndreu prej vitit 2019 mbetet peng e borxheve të vjetra. Kryebashkiaku socialist thotë se vitin 2021 e mbyllin me 2.6 miliard lekë detyrime të pashlyera, edhe pse thekson se shuma ka ardhur në ulje. Bllokimi i lejeve të ndërtimit, thotë kryebashkiaku i Lezhës është zëri kryesor që ka ndikuar në mungesën e të …

Lexo me shume