Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

“PUNONJESIT E BURGJEVE TE KERCENUAR”

Heqja e armes ka vënë në rrezik jeten e punonjësve të burgjeve në Shqipëri. Denoncimi është bërë nga kreu i Sindikatës së Shërbimeve Policore Valentin Macaj, sipas të cilit gardianet janë të pambrojtur dhe po kërcënohen e shantazhohen nga elemente të botës së krimit. Diskriminimi dhe kushtet e vështira në punë kanë detyruar 240 punonjës të burgjeve që të braktisin …

Lexo me shume

BANORËT E LAGJES “DOBRAÇ I RI” NË SHKODËR NË PROTESTË

Disa banorë të lagjes “Dobraç i Ri” kanë dalë këtë të dielë në një protestë për rrugën. Rruga e Hidrovorit, te pompat e ujit të qytetit të Shkodrës, është në gjëndje skandaloze. Banorët shprehen se janë lënë në harresë nga pushteti lokal dhe qeveria, teksa kujtohen për to vetëm në kohë fushatash. Është rreth 1 km rrugë e gjatë mes …

Lexo me shume

TREGU I RUSIT DHE KUSHTET E VËSHTIRA PËR TREGTARËT

Eshte tregu me i madh ne Shkoder i fruta-perimeve. Dy vjet me pare ky treg qe njihet si Merkata e Rusit ne Shkoder i eshte nenshtruar rikonstruksionit. Por problemet jane te medha. Nuk ka mbrojtje nga reshjet dhe nga temperaturat e larta. Tregtaret shprehen se jane detyruar qe te vendosin plastmasa dhe mjete tjera mbrojtese pasi banaket nuk mbrojne as …

Lexo me shume

BALLUKU: QYTETARËT TË KENË KUJDES NË RRUGËT E VENDIT

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, pas mbledhjes së qeverisë bëri thirrje për të gjithë qytetarët që të kenë kujdes në rrugët e vendit pasi në ditët në vijim parashikohet të ketë një përkeqësim të motit. Në 3 ditët e ardhshme do të ketë reshje në gjithë vendin tha Balluku, teksa bëri me dije se janë kaluar 2 akte …

Lexo me shume

PËRFORCOHEN KRITERET PËR PAJISJEN ME ARMË ME LEJE

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, bëri me dije këtë të enjte se do të përforcohen kriteret për pajisjen me armë me leje, qoftë edhe armë gjahu. Pas mbledhjes së qeverisë, Çuçi tha se kjo bëhet me synimin për rritur sigurinë, teksa shtoi se do të bëhen edhe ndryshime në Kodin Penal për të kriminalizuar edhe disa fenomene të reja sa …

Lexo me shume

“MBI 100 MIJË QYTETARË TË VAKSINUAR NË SHKODËR E VAU I DEJËS”

Situata e vaksinimit në Shkodër paraqitet e kënaqshme. Drejtorja e Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor Shkodër, Suida Kuka, thotë se ka pasur rritje të interesit në javët e fundit. Ajo tregon se mbi 100 mijë qytetarë janë të vaksinuar në bashkitë Shkodër dhe Vau i Dejës, ndërkohë 6 mijë qytetarë kanë marrë dozat e treta. Përsa i përket vaksinimit të …

Lexo me shume

RENIA E GUREVE NGA MALI, BANORET E TOROVICES NE ALARM

Gurë të mëdhenj ranë nga mali dhe përfunduan në oborrin e kësaj banese në Torovicë të Lezhës. Ngjarja ndodhi pak ditë më parë, por fatmiresisht nuk pati përsona të lënduar. Stina e reshjeve ka rikthyer frikshem fenemonin e rrëshqitjes së gureve në zonen e Torovicës, duke vënë në alarm banoret. Ata thonë se jeta e tyre dhe e çdo kalimtari …

Lexo me shume

RRUGA PRANË VARREZAVE NË STOM-GOLEM NË GJENDJE SKANDALOZE

Rruga pranë varrezave në Stom-Golem të qytetit të Shkodrës ndodhet në gjendje skandaloze. Nuk janë as 200 metra rrugë por vështirësitë e qytetarëve për të kaluar aty janë të shumta. Ata e konsiderojnë një turp lënien e rrugës në këtë gjendje. Qytetarët që vijnë për familjarët e tyre që kanë ndërruar jetë duhet të kalojnë mes baltës e ujit. Sa …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSIONI I RRUGËS NGA VARREZAT E DËSHMORËVE NË BARDHAJ

Është bërë problematike disa herë në media dhe më në fund Bashkia Shkodër ka ndërhyrë. Kështu, punimet për rikonstruksionin e rrugës nga Varrezat e Dëshmorëve në Bardhaj po shkojnë drejt përfundimit. Me një gjatësi rreth 2 kilometër, kjo rrugë ka qenë ndër prioritetet e vendosura nga banorët për buxhetin e vitit 2021. Kryebashkiakja Voltana Ademi tha se ka qenë e …

Lexo me shume

SHIU DHE BORA, SITUATA NË QARKUN E SHKODRËS

E ftuar në emisionin “Mirëmëngjes” në TV Rozafa, prefektja e Qarkut Shkodër, Majlinda Angoni, foli për situatën nga reshjet e shiut dhe borës. Angoni tha se kemi pasur ndërprerje të energjisë elektrike në disa zona të Qarkut Shkodër, por situata është e përballueshme nga reshjet e shiut. Ndër të tjera, Angoni bëri me dije se sektori i emergjencave civile është …

Lexo me shume