Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

PROTESTË PARA PROKURORISË SHKODËR

Nje proteste eshte organizuar kete te merkure para Prokurorise se Shkodres. Jane rreth 30 punonjese te nje rrobaqepesie ne Shkoder qe prej 3 muajsh nuk kane marre as pagat e as sigurimet shoqerore. Behet fjale per muajt Korrik- Shtator, nderkohe pronari me 13 Shtator ka mbyllur biznesin. Keto punonjese kane depozituar kallezim ne prokurori, por deri tani nuk kane marre …

Lexo me shume

30 VITE DUKE PAJTUAR GJAQE

Prej 30 vitësh është vënë në funksion të shuarjes së konflikteve, duke nxjerr nga ngujimi plot 16 familje e pajtuar dhjetra të tjera. I frymëzuar nga gjyshi dhe babai, pavarësisht vështiresive, Pjeter Gjoka nga Lezha vendosi të vazhdojë traditen. Ai u bë misionar i pajtimit të gjaqeve në vitet 1990, mison të cilin vazhdon të kryejë me përkushtim edhe në …

Lexo me shume

DEPOZITIMI I MBETURINAVE NË LUMENJTË E SHKODRËS

Shihen qartë ndërhyrjet dhe dëmet që shkaktohen ambientit dhe duket se i kushtohet shumë pak rëndësi. Inertet depozitohen cdo ditë, dhe askush nuk ndërhyn që kjo gjëndje të përmiresohet. Gjëndja është alarmante saqë në disa segmente shihen inertet që depozitohen, ndërsa kërkesa për një landfill të inerteve është emergjente. Ndërsa në lumin Kir janë evidentuar shtatë hotspote të depozitimit ilegal …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT E SISTEMIT ARSIMOR NË VENDIN TONË

Problematikat janë të mëdha për sistemin arsimor në vendin tonë. Shprehet kështu zv/presidenti i Sindikatës së Arsimit, Arian Peraj, që thekson se problem mbetet largimi masiv i nxënësve nga shkollat shtetërore dhe duhet një bashkëpunim më i madh i të gjithë faktorëve. Ai shton se kushtet skandaloze të mësuesve dhe pagat e tyre janë probleme të tjera…

Lexo me shume

KRIMI MAKABER NE FIER, LEZHJANET PRO DENIMIT ME VDEKJE

Ngjarja e rëndë, e ndodhur në Fier ku u vra e më pas u gropos një fëmijë 8-vjeçar ka tronditur qytetaret edhe në Lezhë. Teksa flasin për ngjarjen e rëndë pjesa më e madhe e tyre janë pro dënimit me vdekje për autorin e këtij krimi Klodian Çelamani. Ata thonë se do i bashkohen peticionit të ndarmarrë nga familjaret e …

Lexo me shume

RIKTHIMI I DËNIMIT ME VDEKJE?!

Për kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla, vrasja e 8-vjeçarit në Fier është një ngjarje e rëndë e cila ka tronditur mbarë shoqërinë. Por, ajo u shpreh se rikthimi i dënimit me vdekje nuk është vendim i duhur dhe se nuk duhet marrë në bazë të emocioneve të forta. Deklaratat, Nikolla i bëri gjatë organizimit të një marshimi paqësor kundër dhunës …

Lexo me shume

NGJARJA E RËNDË NË FIER, PRINDËR DHE TË MOSHUAR SHKODRANË: KRIMINELI DUHET PUSHKATUAR!

Pas vrasjes në mënyrë makabër të 8-vjeçarit në Fier, qytetarët në Shkodër janë të mendimit se autori duhet vrarë dhe të rikthehet dënimi me vdekje që të kuptojnë dhe ta shohin të tjerët. Keshtu shprehën prindër dhe të moshuar që kanë femijët dhe nipat apo mbesat e tyre në shkollë. “Duhet vrarë ose pushkatuar ai person” – thekson një qytetar, …

Lexo me shume

MILOT, PIKA LIDHESE E AUTOSTRADES ME SUPERSTRADEN BURIM AKSIDENTESH

Pika lidhëse e autostradës Thumanë-Milot me superstraden Milot-Lezhë është kthyer në burim aksidentesh. Në këtë vend pranë Fushë-Milotit, mungon sinjalistika që të tregoje se nga 2 korsi rruga bëhet me 1 korsi. Problematika më e madhe është gjatë natës, pasi ka dhe mugesë ndriçimi. Në këto kushte thuajse çdo ditë po ndodhin aksidente dhe këtë e tregojnë dhe mbetjet e …

Lexo me shume

31-VJETORI I RIHAPJES SË XHAMISË SË PLUMBIT NË SHKODËR

16 nëntor 2021 shënon 31-vjetorin e rihapjes së xhamisë së Plumbit në qytetin e Shkodrës dhe rikthimin e besimit fetar në vend. Abdullah Myftia është një nga organizatorët që mori pjesë në tubimin e asaj dite, 16 nëntor 1990. Për myftiun e Shkodrës, Imam Muhamed Sytari, ky ishte një mesazh i rëndësishëm nga Zoti për kombin shqiptar. Ndër të tjera, …

Lexo me shume

“VARFËRIA NË SHQIPËRI NË NIVELE ALARMANTE”

Varfëria çdo ditë e më shumë po shtohet në vendin tonë dhe se po kemi një prerje të shoqërisë tonë në të varfër dhe në të pasur, ndërsa ky hendek po shtohet çdo ditë. Arqipeshvi I Dioqezës Shkodër-Pult Imzot Angelo Massafra njëherësh edhe President I Konferencës Ipeshkvnore Shqiptare shprehet se ne I drejtohemi atyre që e kanë në dorë rregullimin …

Lexo me shume