Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

NDRYSHIMI I KODIT TË FAMILJES, MASSAFRA – META: FAMILJA PO VUAN NJË SËRË PROBLEMESH

Nuk mund të ketë martesë tjetër vetëm mes burrit e gruas dhe se birësimi i fëmijëve duhet ti jepet një familjeje. Shprehet kështu Imzot Angelo Massafra në lidhje me ndryshimin e kodit të familjes… Imzot Gjergj Meta shprehet se duhet shumë kujdes në këtë temë, sepse familja po vuan shumë probleme dhe se duhet parë në kompleks çështja dhe duhet …

Lexo me shume

PERAJ KRITIKA NDAJ KRYEMINISTRIT EDI RAMA

Zv/presidenti i Sindikatës së Arsimit në vendin tonë, Arian Peraj, lëshon kritika ndaj kryeministrit Edi Rama, përsa i përket sistemit arsimor. Peraj thotë se Rama vazhdon të mashtrojë mësuesit dhe se nuk duhet të kemi shpresë për një arsim cilësor, kur në buxhetin e shtetit arsimi zë vetëm 3%. Ai foli edhe për kritikat e Ramës ndaj drejtorëve të shkollave. …

Lexo me shume

KRYQEZIMI I “VDEKJES” NE RUBIK

Në këtë kryqëzim të rrugës së kombit i cili ndodhet në Rubik, numerohen dhjetra aksidente me viktima e të plagosur. Këtë e dëshmojnë mbetjet e mjeteve të dëmtuara, ndërsa aksidenti më i fundit me 1 viktimë ndodhi 2 muaj më parë. Ky kryqëzim duhej të përdorej vetem si pikë dalëse nga Rubiku për në rrugen e kombit, por në mungesë …

Lexo me shume

BESARA PODGORICA EMËROHET DREJTORE E DRKK SHKODËR

Vijojnë ndryshimet në drejtoritë rajonale të Shkodrës. Kështu, Majlinda Laçaj, e emëruar që nga viti 2015, nuk do të jetë më drejtore e drejtorisë rajonale të trashëgimisë kulturore Shkodër. Në këtë post është emëruar Besara Podgorica. Prej kohësh, ishte hapur një konkurs për drejtorin e ri dhe si rrjedhojë Podgorica është përzgjedhur. Lajmin e ka dhënë vetë Podgorica, përmes një …

Lexo me shume

RRUGA E AMORTIZUAR DHE DJEGIA E MBETURINAVE

Banorët e lagjes së “3 Heronjve” në qytetin e Shkodrës duket se janë lënë në harresë të plotë nga pushteti lokal. Rruga në këtë zonë është e amortizuar prej shumë vitesh dhe kalimi në këtë rrugë në stinën e dimrit bëhet mjaft i vështirë, sidomos për fëmijët që duan të shkojnë në shkollë. Një problem tjetër në këtë zonë është …

Lexo me shume

LEZHE, BIZNESI NE KRIZE PER PUNONJES

Në këtë sipërmarrje prodhimi në Lezhë aktualisht janë të punësuar 250 përsona, por nevojat janë edhe për 150 të tjere. Pavarësisht përpjekeve të vazhdueshme kompania nuk ka arritur ende të plotësoje numrin e punonesjeve që i nevojiten. Mungesa e krahut të punës është kthyer në shqetësim për biznesin. Administratori i Fasonerisë Alfred Mali thotë se në ambjentet e kompanisë është …

Lexo me shume

MYFTIU I SHKODRËS KUNDËR NDRYSHIMIT TË KODIT TË FAMILJES

Myftiu i Shkodrës Imam Muhamed Sytari ka reaguar ashpër për diskutimin në parlament për ndryshimin e kodit të familjes. Nga hytbja e kësaj të premte nga xhamia e Parrucës në qytetin e Shkodrës, Imam Sytari tha se ai që pranon të thërrasë nënën dhe babain me numër, ka probleme me identitetin e tij dhe është njeri i pashpresë. Gjatë ligjeratës …

Lexo me shume

DOZA E TRETË E VAKSINËS ANTI-COVID

48 të moshuar dhe staf i personelit të shtëpisë së të moshuarve në Shkodër kanë marrë dozën e tretë të vaksinës anti-Covid. Drejtori i kësaj shtëpie, Fatjon Hoxha, thotë se ka pasur interesim të moshuarve për dozën e tretë. Ai bën me dije se do të mundësohet vaksinimi 100% i të moshuarve dhe stafit të personelit. Por, periudha e izolimit …

Lexo me shume

GJUETIA E PALIGJSHME NË LIQENIN E SHKODRËS

Gjuetia e paligjshme vijon të jetë një fenomen shqetësues në liqenin e Shkodrës. Për këtë, po hartohet një plan pune për regjistrimin e varkave që ndodhen në liqen. Një gjë e tillë bëhet e ditur nga drejtori i organizatës së menaxhimit të peshkimit Shkodër, Arjan Çinari. Ai thotë se këtë vit janë goditur 18 subjekte përsa i përket rasteve të …

Lexo me shume

GJUETARËT PARALAJMËROJNË PROTESTA

Federata e Gjuetarëve të Shqipërisë paralajmëron protesta për shkak të mundësisë së shtyerjes edhe me 5 vite të tjera të moratoriumit të gjuetisë. Një nisëm e tillë nuk është pritur mirë dhe zv/presidenti i federatës, Zyhdi Mustafa, thotë se këtyre ndryshimeve do i përgjigjen me organizimin e protestave, pasi po shkelet dinjiteti i 17 mijë gjuetarëve në Shqipëri. Nga ana …

Lexo me shume