Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

MYFTIU I SHKODRËS, MESAZHE PËR RUAJTJEN E FAMILJES

Myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari, ka përcjell mesazhe të forta për ruajtjen e familjes. Për sulmet e djallëzuara kundër kodit të familjes, siç i konsideron ai, imam Sytari nxit vëmendje dhe asnjë tolerancë para përpjekjeve të kujtdo që punon me kazmat e shkatërrimit kundër vlerave fetare e kombëtare. Nuk ka forcë në botë që e frenon njeriun për të …

Lexo me shume

NIS VAKSINIMI ANTI-COVID I FEMIJEVE NE LEZHE

Prej disa ditësh ka nisur edhe në Lezhë vaksinimi anti-covid i fëmijeve mbi 12-vjeç që kanë probleme shëndetësore. Vaksina po aplikohet në të gjitha qendrat shëndetësore, por vihet re se interesi i prindërve për të vaksinuar fëmijet është mjaft i ulet. Mjeku pediater Mark Marku thotë se periudha e dimrit mund të shoqërohet me shtim të rasteve të fëmijeve të …

Lexo me shume

NIS RINDERTIMI I 10 BANESAVE TE DEMTUARA NGA TERMETI

10 banesa individuale të dëmtuara nga tërmeti i 26-nëntorit të vititi 2019-të në Lezhë, do të rindërtohen nga caritasi shqiptar në bashkëpunim me bashkinë. Puna nisi këtë të hënë në Njesinë Administrative të Shënkollit, ku të pranishem ishin kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu dhe Arqipeshkvi i Dioqezes Shkoder-Pult Angelo Massafra. Kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu thotë se kjo mbështetje zgjidh …

Lexo me shume

BANORËT E FSHATIT GORAJ-BUDISHË, PREJ 30 VITESH PA UJË TË PIJSHËM

Prej 30 vitesh, banorët e fshatit Goraj-Budishë, në njësinë Kastrat të Bashkisë Malësi e Madhe, përballen me mungesën e ujit të pijshëm. Banorët e zonës ankohen duke thënë se ujin detyrohen ta blejnë dhe pavarësisht ankesave problematika e tyre nuk njeh zgjidhje. Ndërkohë, Vilson Bujaj famullitari i zonës, bën thirrje ndaj institucioneve për zgjidhjen e kësaj problematike. Ai thotë se …

Lexo me shume

KURBIN, 2 FSHATRA “PENG” I 800 METRAVE RRUGE

Kjo është gjendja e rrugës që lidh fshatrat Shullaz dhe Prozhen me autostraden Milot-Mamurras. Ky segment rrugor me gjatësi 800 metra i cili u shërben 400 banoreve të kësaj zone ka degraduar plotësisht. Në kohë me shi gropat mbushen me ujë dhe kalimi i automjeteve e këmbësoreve është mjaft i vështire. Banoret thonë se kjo situatë ju ka vështiresuar jetesen, …

Lexo me shume

HAPJA E NJË AKADEMIE PËR BARINJTË

Deklarata e ministres së bujqësisë, Frida Krifca, për të hapur një akademi për barinjtë, ka shkaktuar humor në rrjetet sociale. Lulzim Bajraktari, një bari në fshatin Kullaj të Njësisë Administrative Postribë në Shkodër, thotë se më mirë do ishte një ndihmë me subvencione ndaj tyre sesa hapja e një akademie. 40-vjeçari flet për vështirësitë që përballen me këtë punë. Ai …

Lexo me shume

“MARTIRËT E KISHËS KATOLIKE QENDROJNË PARA NESH SI FENERË NDRIÇUES”

Martirët e kishës katolike qendrojnë para nesh si fenerë ndriçues dhe na tregojnë rrugën për të ecur. Kështu u shpreh nga mesha pontifikale arqipeshkvi i dioqezës Shkodër-Pult, Imzot Angelo Massafra. Për të arritur qëllimet e veta, njeriu mund të përdor dhunën dhe trafikun e paligjshëm shtoi Massafra. Sipas Massafrës, Europa po bëhet më e pandjeshme ndaj aspektit të fesë…

Lexo me shume

VENDIMI I GJYKATËS KUSHTETUESE, REAGON VOLTANA ADEMI

Vendimi i Gjykates Kushtetuese per te rrezuar kerkesen e Shoqates se Bashkive per ’30 Qershorin’ eshte i paqarte per Voltana Ademin. Kryebashkiakja e Shkodres thote se presim nje arsyetim te plote dhe nje gje eshte e qarte: ato nuk ishin zgjedhje. Situata eshte e pazakonte, por nese do kemi zgjedhje jam e angazhuar per te vijuar per te punuar per …

Lexo me shume

CENI: ASNJË VEPRIM NGA QEVERIA PËR DËMSHPËRBLIMET

Bashkia Shkodër ka bërë evidentimin e dëmeve, por asnjë veprim nuk është bërë nga ana e qeverisë për dëmshpërblimet në zonat e përmbytura të Njësisë Ana e Malit. Shprehet kështu administratori i kësaj njësie, Arben Ceni, që thekson se dëmshpërblimet nuk janë dhënë që nga viti 2011 dhe qeveria ia ka borxh banorëve t’u japë atë që u takon. Sipas …

Lexo me shume

MANASTIRLIU: VAKSINAT E PËRDORURA NË SHQIPËRI JANË EFIKASE

Nga kuvendi, duke i kthyer përgjigje opozitës, ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, u shpreh se vaksinat e përdorura në Shqipëri nuk duhet të vihen në dyshim, pasi të gjitha janë efikase. Manastirliu paralajmëroi se do të vendoset pasaporta e vaksinimit për të hyrë në lokale dhe restorante. Sipas Manastirliut, deri në pranverë do të vaksinohet grupmosha mbi 16-vjeç.

Lexo me shume