Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

KRIZA ENERGJITIKE DHE MASAT E OSHEE SHKODËR

Në një prononcim për mediat, drejtori i OSHEE rajoni Shkodër, Armand Zhuka, foli për masat e ndërmarra nga ky institucion. Zhuka tha se zonat më problematike janë ato periferike në qytet dhe ato malore. Ai garantoi se nuk do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike këtë dimër në Shkodër… Në fakt, ky dimër parashikohet i vështirë për familjet shqiptare, si …

Lexo me shume

SHKODËR, 79 RASTE ME KANCERIN E GJIRIT KËTË VIT

Tetori shënohet si muaji i luftës kundër kancerit të gjirit. Në 6 mujorin e parë të këtij viti janë kryer mbi 700 mamografi në Shkodër, ku 79 prej tyre kanë rezultuar pozitive. Një shifër e tillë e lartë u bë e ditur nga vetë drejtorja e Operatorit të Kujdesit Shëndetësor Shkodër, Suida Kuka. Ajo tregon se moshat më të prekura …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT NË RRUGËT E SHKODRËS NGA RESHJET E SHIUT

Teksa IGJEUM ka parashikuar që këtë javë territori të përballet me stuhi e reshje të dendura shiu, ndërmarrja e ujësjellës kanalizime Shkodër, përmes sektorit i kanalizimeve të ujrave të bardha, po vijon ndërhyrjet në të gjitha akset rrugore. Gjatë së hënës, janë kryer pastrimet e kanalizimeve dhe riparimet e dëmtimeve në disa akse rrugore. Ndërkohë, një tjetër problematikë që lidhet …

Lexo me shume

RIKTHEHET FRIKA E PËRMBYTJEVE NE QARKUN E SHKODRËS

Instituti i Gjeoshkencave si dhe Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikojnë se java e fundit e muajit shtator do të karakterizohet nga reshje shiu, të cilat do të jenë me intensitet shumë të lartë në Qarkun e Shkodrës dhe intensive deri në nivelin mesatar në Qarqet Lezhë, Kukës, Dibër, Durrës, Tiranë, Elbasan, Fier, Berat, Vlorë dhe Gjirokastër. Si pasojë e rreshjeve mund …

Lexo me shume

KRIJIMI I NJË RRJETI MOLESH PËR TË NXITUR LUNDRIMIN NDËRKUFITAR

Komisioni Europian përmes Fondeve të Bashkëpunimit Ndërkufitar po zbaton projektin ALMONIT- MTC (Shqipëri, Mal i Zi, Itali)- Konektiviteti multimodal i transportit. Projekti zbatohet në Shqipëri nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, bashkë me Bashkia Shkodër dhe Komuna e Tivarit në Malin e Zi. Qëllimi i përgjithshëm i projektit është të rrisë lidhshmërinë ndërkufitare, të nxisë shërbimet e qëndrueshme të transportit dhe …

Lexo me shume

PROÇESI MËSIMOR RREZIKON TË BOJKOTOHET NË UNIVERSITETIN E SHKODRËS

Proçesi mësimor rrezikon të bojkotohet në Universitetin e Shkodrës nëse nuk zbatohen kërkesat e firmosura nga 70% e pedagogëve të këtij universiteti. Në një dalje për mediat, Peter Saraçi, kryetar i sindikatës së pedagogëve në Universitetin “Luigj Gurakuqi” tha se kërkesat janë minimaliste, ndërsa ka lënë të hapur mundësinë e diskutimit me Ministrinë e Arsimit, por tha se nëse nuk …

Lexo me shume

SIGURIA USHQIMORE PRANË SHKOLLAVE NË LEZHË

Subjektet tregtare prane shkollave ne Lezhe po monitorohen per sigurine ushqimore, ndërsa nuk kanë munguar masat paralajmeruese qe Autoriteti Kombetar i Ushqimit ka dhene per to. 18 prej tyre do të mbahen në monitorim pasi kanë patur mangësi dhe problematika të tilla që duhen rregulluar. Diçka e tillë bëhet e ditur nga drejtori i AKU në Lezhë, Besmir Frroku, sipas …

Lexo me shume

REGJISTRIMET NË DEPARTAMENTIN E INFERMIERISË NË SHKODËR

Në departamentin e infermierisë të Universitetit të Shkodrës janë të kënaqur me ecurinë e regjistrimeve për vitin e ri akademik. Në 100 vende të hapura në degën e infermierisë deri tani janë plotësuar 84, në infermieri mami nga 60 kuota janë plotësuar 41, ndërsa në fizioterapi nga 50 janë plotësuar 15. Por, shefi i departamentit të infermierisë në Universitetin e …

Lexo me shume

DITA E KATËRT E AKSIONIT TË IKMT NË “PRESTIGE RESORT”

Në të katërtën ditë me rradhë, fadromat e IKMT kanë vazhduar me ndërhyrjen e paligjshme në “Prestige Resort”. Pavarësisht ditës e cila është e shpallur si pushim zyrtar pasi përkon me 6 vjetorin e Shenjtërimit të Nënë Terezës, nuk kanë ndaluar shembjet në resort. Aksioni i paligjshëm vijon nën prezencën e forcave të policisë pavarësisht se nuk ka pasur asnjë …

Lexo me shume

LEZHË, PËRKUJTOHET 6-VJETORI I SHENJTËRIMIT TË NËNË TEREZËS

Ne Lezhe eshte perkujtuar 6 vjetori i shenjterimit te Nene Terezes, permes një ceremonie pranë vendvarrimit të Gjergj Kastriotit. Nenkryetarja e Bashkise Lezhe Eueda Molla, tha se shoqeria jone ka nevoje gjithnje e me shume per shembuj si Nene Tereza… Ndersa, dom Angjelin Krygja, perfaqesues i famullise ne Lezhe, tha se secili nga ne duke filluar nga vetja duhet te …

Lexo me shume