Friday , 17 September 2021

AKTUALITET

TOKA E BUKES, KTHEHET NE VEND DEPOZITIM INERTESH

Ky vend depozitim inertesh është krijuar mes tokave bujqësore në periferi të qytetit të Laçit. Prej muajsh aty hidhen mbetjet e objekteve që po shemben, pas demtimeve të pësuara nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019. Banoret e zonës e konsiderojnë një krim të rëndë mjedisor këtë veprim që është bërë nga vetë Bashkia e Kurbinit. Mjetet e tonazhit …

Lexo me shume

MBYLLEN HYRJE DALJET NE AUTOSTRADEN MILOT-MAMURRAS

Dy familje në fshatin Prozhem të Kurbinit, pretendojnë se janë izoluar për shkak të mbylljes së hyrje daljeve përgjatë autorstradës Milot-Mamurras. Projekti po zbatohet nga Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe pavarësisht ankesave, banoret thonë se nuk ju është gjetur zgjidhje. Në këto kushte ata kanë kundërshtuar mbylljen e daljes për në autostradë, por kanë përfunduar në polici. Sekretari i Degës së …

Lexo me shume

MYFTIU I SHKODRËS: TË MOS LEJOJMË ASKËND PËR PËRÇARJE NË MESIN TONË

Haxhi Fejzi Zaganjori punoi deri në frymën e fundit për të mirën e këtij vendi dhe harmoninë mes besimtarëve. Kështu u shpreh në fjalën e tij, myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari, teksa pasditën e së enjtes iu dha lamtumira në këtë jetë një prej kontribuesve më të çmuar të besimit fetar në Shkodër. Imam Sytari bëri një thirrje të …

Lexo me shume

DITËLINDJA E “MJESHTRIT TË MADH”, BESNIK ÇINARI

8 prill ka qenë një ditë e veçantë për “Mjeshtrin e Madh”, Besnik Çinari, i cili ka festuar 67-vjetorin e lindjes se tij. Në këtë ditë të veçantë për të, kandidatja për deputete e Partisë Demokratike në Qarkun Shkodër, Izmira Ulqinaku, zhvilloi një vizitë në shtëpinë e Çinarit për të përcjellur urimin e saj, por kishte edhe një mesazh për …

Lexo me shume

NDËRRON JETË HAXHI FEJZI ZAGANJORI

Ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare Haxhi Fejzi Zaganjori. Ai lindi në Shkodër, në lagjen Rus, me 23 mars 1945. Haxhi Zaganjori ka dhënë një kontribut të çmuar në qytetin e Shkodrës. Që prej riorganizimit të Myftinisë Shkodër ka marrë pjesë në organizimin të punëve dhe ndjekjen e tyre, për riparim dhe ndërtuar në qytet e fshat, si dhe me …

Lexo me shume

SHEMBET RRUGA, DY LAGJE RREZIKOJNE IZOLIMIN

Banoret e Ish-kampit dhe lagjes së re në zonen e Torovicës në Lezhë rrëzikojnë izolimin, si shkak i shembjes së rrugës. Rruga ka pësuar gërryerjë në vëndin ku janë të vendosura dy tumbina pranë një kanali në formë ure dhe kalimi aty është mjaft i frikshem dhë i rrezikshëm. Banoret thonë se kjo situatë vijon prej gati dy vitesh dhe …

Lexo me shume

TUKA: MARRËDHËNIET MES BSPSH DHE QEVERISË JANË SHKËPUTUR

Marrëdhëniet mes Bashkimit të Sindikatave të Pavarura Shqiptare dhe qeverisë janë shkëputur. Një gjë e tillë u bë e ditur nga kreu i BSPSH Shkodër, Albert Tuka, që tha se pavarësisht denoncimeve nuk është marrë asnjë shqetësim në konsideratë në këto 8 vite. Tuka theksoi se mbështesim programin e PD, që i afrohet misionit të kësaj sindikate.

Lexo me shume

RAMA: DO NISIM TË VAKSINOJMË PERSONAT +65 VJEÇ BRENDA JAVËS

Kryeministri Edi Rama ka ndjekur këtë të marte proçesin e vaksinimit në Korçë. Rama bëri me dije se do nisim të vaksinojmë personat +65 vjeç brenda javës, por kërkoi respektimin e masave anti-covid. Nga ana tjetër, ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha se kemi arritur mbi 150 mijë të moshuar të vaksinuar deri më tani. Manastirliu theksoi se portali e-Albania …

Lexo me shume

SHEMBET URA E MALECAJVE, DY FSHATRA RREZIKOJNE IZOLIMIN

1500 banore të dy fshatrave në zonen e Torovicës në Lezhë rrezikojnë izolimin total, për shkak të dëmtimit të ures së Malecajve. Ura e cila kishte pësuar çarja prej disa vitesh është shembur plotësisht në anen veriore nga reshjet e shiut të dy diteve më parë. Në këtë situatë kalimi në të është mjaft i frikshem dhe i rrezikshem. Banoret …

Lexo me shume

“NUK KA KOHË PËR TRISHTIM, KURRË NUK DO TË DORËZOHEMI”

Ashtu si në të gjithë botën, kanë nisur mbrëmjen e së shtunës festimet e Pashkëve. Mesha e vigjiljes së kësaj feste u kremtua në katedralen e “Shën Shtjefnit” nga famullitari i Shkodrës, Dom Vlash Palaj. Në fjalën e tij para besimtarëve, Dom Palaj, u ndal tek situata e pandemisë. Kjo është një kohë pezull, por kurrë kohë për të humbur …

Lexo me shume