Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

FERMERET E LEZHES PA TREG SHITJE

Prodhimet bujqësore dhe blegtorale në Lezhë nuk kanë një destinacion të sigurtë shitjeje. Fermerët shpresojnë që rastësia tu mundësojë atyre tregtimin e produkteve te stinës. Kjo vështirësi është një problematike e vazhdueshme për ta. Rruga, kryeqyteti apo njohjet janë mundësia e vetme që prodhimet të mos mbeten në parcela apo brenda stallave. Kjo mangësi u krijon probleme dhe humbje që …

Lexo me shume

MBLIDHET KOMISIONI I MBROJTJES CIVILE NE LEZHE

Dy vitet e fundit është bërë një punë në rehabilitimin e rrjetit kullues, por sërish Lezha dhe Kurbini janë të rriskuara nga përmbytjet nëse do kemi reshje shiu me intensitet të lartë. Kështu u shpreh prefekti i Lezhës Gjok Jaku, gjatë mbledhjes së komisionit te Mbrojtjes Civile ku merrnin pjesë përfaqësues të institucioneve në rang qarku. Sipas Jakut të gjitha …

Lexo me shume

MAKINË KRIMI E TRANSFORMUAR NË BIBLIOTEKË TË LËVIZSHME

Këtë të mërkurë, në Shkodër është zhvilluar një ceremoni e thjeshtë, ku është dorëzuar një makinë e transformuar tashmë në bibliotekë të lëvizshme. Bëhet fjalë për një makinë të konfiskuar të krimit të organizuar dhe trafikut të drogës, të cilat po kthehen në biblioteka të lëvizshme. Kjo falë Republikës Federale të Gjermanisë, e cila po mbështet Shqipërinë në luftën kundër …

Lexo me shume

EDICIONI I 5-të I AKTIVITETIT “VJESHTA N’SHKODËR”

Bashkia Shkodër ka organizuar për të 5- in vit radhazi aktivitetin “Vjeshta n’Shkodër”. Një aktivitet që realizohet në kuadër të promovimit të produkteve territoriale të 11 njësive administrative të Bashkisë së Shkodrës. Në fjalën e saj, kryebashkiakja Voltana Ademi tha se kemi gjetur destinacione turistike të reja. Njohja e territorit dhe promovimi i vlerave të tij në funksion të zhvillimit …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT E TREGTARËVE NË QARKUN SHKODËR

Mungesa e një tregu vijon të jetë shumë problem për tregtarët e produkteve të ndryshme të Qarkut Shkodër. Tregtarët shprehen se ka rënë fuqia blerëse. Ndërkohë, një problem është edhe transporti i tyre drejt qytetit për të shitur produktet e zonës. Ankesat e tregtarëve erdhën gjatë një panairi të zhvilluar nga Bashkia Shkodër në sheshin kryesor para këtij institucioni.

Lexo me shume

30-VJETORI I RIKTHIMIT TË MISIONIT TË STIGMATINEVE NË SHQIPËRI

Motrat Stigmatine kanë përkujtuar 71 vjetorin e vdekjes së të Lumes Marie Tuci si dhe 30 vjetorin e rihapjes së misionit në Shqipëri me një meshë shenjte e mbajtur në kishen e kuvendit në Gjuhadol të Shkodrës. Mesha Shenjte u celebrua nga Arqipeshkvi I Dioqezit Shkodër-Pult Imzot Angelo Massafra. Me këtë rast Moter Terezina Demaj Stigmatine tregoj për historikun e …

Lexo me shume

LAÇ, VIJON TE JETE AKTIV ZJARRI NE ISH-FUSHEN E MBETJEVE

Qyteti i Laçit dhe zonat përreth prej tre ditesh janë të mbuluara nga tymi. Zjarri i rënë mesnaten e së premtes në vend depozitimin ilegel të mbetjeve mbi kodrat e qytetit vijon të jetë aktiv. Për shuarjen e flakeve po punojnë pa nderprerje mjetet e tonazhit të rëndë, duke hedhur dhe në menyre te vëzhdueshme dhera. Drejtori i Planifikimit Urban …

Lexo me shume

“ZONA E DAJÇIT NË BASHKINË SHKODËR DREJT SHPOPULLIMIT”

Zona e Dajçit në Bashkinë Shkodër po shkon drejt shpopullimit, pasi banorëve nuk u ofrohen gjërat më bazike. ‘Alarmi’ vjen nga vetë administratori i kësaj njësie, Gjovalin Darragjati, i cili thekson se në vitet e fundit janë larguar mbi 1000 persona. Kjo njësi përballet thuajse çdo vit me përmbytjet. Administratori tregon se fshati Darragjat ka probleme serioze me argjinaturën, ku …

Lexo me shume

150-VJETORI I LINDJES SE FISHTES, SHTEPIA E POETIT E KYÇUR

150-vjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës, e gjeti të mbyllur shtëpinë ku ka jetuar homeri shqiptar në Fishtë të Lezhës. Pavarësisht restaurimit të plotë, objekti nuk është i aksesueshem për vizitoret, pasi ende nuk është gjetur zgjidhje mbi mënyren e administrimit. Të shumtë jane vizitoret nga qytetete të ndryshme te shqipëri dhe me gjerë, që i drejtohen shtëpisë së …

Lexo me shume

NIS VAKSINIMI KUNDËR GRIPIT NË VEND

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka ndjekur nga afër procesin e vaksinimit kundër gripit në një qendër shëndetësore në kryeqytet. Ajo njoftoi se janë siguruar 35 mijë vaksina kundër gripit, ndërsa bashkë me vaksinat kundër gripit do të vijojë edhe vaksinimi anti-Covid në çdo qendër shëndetësore në vend. Manastirliu kërkoi që të rritet ndërgjegjësimi i qytetarëve për vaksinimin.

Lexo me shume