Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

MUNGON UJI I PIJSHEM NE MILOT

Sigurimi i ujit të pijshem është kthyer në sfidë për banoret e Milotit në Kurbin. Në pjesën më të madhe të kohës ka mungesë ujit në cezmat e qytetareve, ndërsa kjo situatë është e vazhdueshme si në verë ashtu dhe në dimer. Në këto kushte një pjesë banoreve thonë se janë të detyruar ta blejnë ujin, e të tjerë e …

Lexo me shume

MANASTIRLIU: VAKSINIMI E VETMJA MBROJTJE NGA COVID

Ministrja e Shëndëtësisë, Ogerta Manastirliu, ka komentuar situatën pandemike në vendin tonë. Manastirliu në fjalën e saj ka bërë me dije se qëllimi i tyre i vetëm është vaksinimi masiv i popullatës për të qenë të mbrojtur nga çdo përhapje e mundshme e Covid. Ajo është shprehur se pritet që Komiteti Teknik i Vaksinimit të shpallë dhe vendimin për një …

Lexo me shume

MANASTIRLIU APEL PËR KRYERJEN E MAMOGRAFISË

Nga Shkodra, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, bëri apel të rëndësishëm për çdo grua për kryerjen e mamografisë falas. Ajo tha se kemi investuar në spitalet rajonale për mamografinë dhe diagnostikimi i hershëm i kancerit të gjirit të shpëton jetën. Sipas Manastirliut, pandemia ka sjellë neglizhencë për kryerjen e këtyre kontrolleve…

Lexo me shume

“TRANSPORTI URBAN NË SHKODËR DREJT KAPITULLIMIT”

Që nga data 8 gusht, kur u organizua protesta për shërbimin e transportit urban, situata mbetet e njëjtë në Shkodër. Kjo pasi ka munguar mbështetja si nga bashkia ashtu edhe qeveria. Shprehet kështu administratori i transportit urban në Shkodër, Melidion Dervishi. Dervishi thotë se ka informalitet nga furgonat, ndërsa çmimet vazhdojnë e rriten. Sipas tij, ky sektor do të shkojë …

Lexo me shume

“VAKSINAT I KEMI BËRË SEPSE DUHET!”

Jemi vaksinuar sepse duhet te vijojme mesimin, perndryshe nuk do ishim vaksinuar. Kjo eshte shpjegimi qe japin studentet e Universitetit “Luigj Gurakuqi” te Shkodres rreth vaksinimit. Ndersa japin te kuptojne se vaksinimi i detyruar ka shtyre keta te fundit te vaksinohen… 1000 studente ne Universitetin “Luigj Gurakuqi” te Shkodres jane regjistruar ne vit te pare, ndersa ky universitet numeron 11 …

Lexo me shume

FRIKE E PANIK NGA TERMETI NE LEZHE

Termeti i një nate më parë me epiqender në Lezhë krijoi frikë dhe panik tek qytetaret. Menjëherë pas lekundjeve sizmike të cilat zgjaten për disa sekonda, ata dolen nga banesat e tyre, duke qëndruar në rruge apo makina. Pas disa orësh një pjesë e qytetareve u rikthyen në banesa, e të tjerë e kaluan e kaluan natën jashte nga frika …

Lexo me shume

STUDENTJA BËN VAKSINËN NË DITËN E PARË TË VITIT TË RI AKADEMIK

Studentët pa kartën e vaksinës nuk janë lejuar të hyjnë në auditore të paktën në ditën e parë të vitit të ri akademik. Për këtë, u ushtruan kontrolle në hyrje të fakulteteve… Ndërkohë, një studente kishte vendosur të bënte vaksinën në ditën e parë të vitit të ri akademik. Ajo thotë se ka shumë studentë të tjerë që nuk e …

Lexo me shume

NIS VITI I RI AKADEMIK NË SHKODËR

Pandemia ka ndryshuar jetën tonë. U kthyem në auditore, por beteja me Covid nuk ka përfunduar. U shpreh kështu në fjalën e saj para pedagogëve dhe studentëve, rektorja e Universitetit të Shkodrës, Suzana Golemi, e cila u bëri thirrje studentëve që të vaksinohen. Golemi shtoi se 30% e studentëve janë të vaksinuar, ndërsa nuk do të lejohen në auditore ato …

Lexo me shume

MESAZHI I IMZOT ANGELO MASSAFRES PËR PUNËSIMET PA MERITË

Në meshën e mbajtur pasditën e së shtunës në kuadër të 3 ditëshit të kremtimeve të festës së “Zojës së Shkodrës”, pajtores së Shqipërisë, arqipeshkvi i dioqezës Shkodër-Pult, Imzot Angelo Massafra u ndal për të folur për punësimet pa meritë. Për të hyrë në punë duhet meritokraci dhe nuk është e drejtë të ndodh e kundërta theksoi Imzot Massafra. Ndërkohë, …

Lexo me shume

VAKSINIMI I STUDENTËVE NË SHKODËR

60 studentë janë vaksinuar përgjatë kësaj jave në Universitetin e Shkodrës. Qendrat e vaksinimit për studentët në Shkodër kanë qenë të hapura edhe këtë të dielë deri në ora 11:30, tek fakulteti ekonomik dhe ai i infermierisë. Ndërkohë, vaksinimi i studentëve do të vijojë të paktën edhe gjatë javës që vjen, në 3 qendra vaksinimi. Për këtë proçes flet edhe …

Lexo me shume