Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

6-VJETORI I SHENJTËRIMIT TË NËNË TEREZËS

E shpallur monument kulture, por e lënë në harresë nga qeveria dhe institucionet përgjegjëse. Për banesën ku ka jetuar në vitet 1930 familja e Nënë Terezës në qytetin e Shkodrës nuk kujtohet askush as në 6-vjetorin e shenjtërimit të Nënë Terezës. I vetmi që mirëmban këtë banesë është pronari Tonin Prela. Ai tregon objektet që ndodhen në këtë banesë, por …

Lexo me shume

1 VJETORI I NDARJES NGA JETA I PROFESOR KUJTIM ALIJA

Në 1 vjetorin e ndarjes nga jeta të profesor Kujtim Alija, vajza e tij pianiste, Memela Alija, vendosi të sjellë një koncert recital në piano në sallën e teatrit “Migjeni” të qytetit të Shkodrës, duke kujtuar kështu babain e saj. Ky është një rikthim në Shkodër pas 4 vitesh dhe emocionet e saj ishin të forta… Me emocione dhe lot …

Lexo me shume

INVESTIMI I BASHKISË SHKODËR NË RRUGËN “DRAGUSHEJ”

Bashkia e Shkodrës po finalizon një tjetër investim infrastrukturor, duke përmirësuar ofrimin e shërbimeve për komunitetin. Pasi janë përmbyllur punimet nëntokësore, po shkon drejt përfundimit edhe sistemi i asfaltimit të rrugës “Dragushej” dhe hapësirave mes pallateve të banimit përreth saj. Vlera e këtij investimi shkon në afro 12 milion lekë të reja… Spahia garantoi qytetarët se vëmendja e bashkisë do …

Lexo me shume

PROBLEMATIKAT E SHUMTA NË LIQENIN E SHKODRËS

Problematikat në liqenin e Shkodrës mblodhën në një tryezë diskutimi aktorët përgjegjës në prefekturën e qarkut Shkodër. Prefektja Majlinda Angoni tha se kemi nxjerrë keq-menaxhime të liqenit të Shkodrës, siç janë: peshkimi i paligjshëm me inverter, janë dëmtuar specie të ndryshme, vijon peshkimi me binarë në pjesën ku fillon lumi Buna, peshkimi në Dajlan ka bllokuar lëvizjen e 14 specieve …

Lexo me shume

NAFTA BIE NË BURSË, BORDI NË VEND E RRIT ME 6 LEKË

Kur në vendin tonë pritej një ulje e çmimit të naftës për shkak edhe të rënies në bursë, Bordi i Transparencës bëri të kundërten duke e rritur atë me 6 lekë më shumë. Për drejtuesit e automjeteve në Shkodër, çmimi i naftës është bërë i papërballueshëm dhe detyrohen ta marrin në vendin fqinj të Malit të Zi. Për këtë, ato …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODËR NIS PASTRIMIN E TERRITORIT NGA MBETURINAT

Bashkia Shkodër ka nisur pastrimin e qytetit pas problematikave të shfaqura në ditët e fundit si shkak i përfundimit të kontratës me firmën e pastrimit. Por, përgjegjësi i kompanisë së pastrimit në qytet, Henri Faci, sqaroi situatën. Ai tha se pastrimi gjatë natës është kryer me 8 mjete dhe 4 fadroma. Ndërkohë, për punonjësit, pastrimi tani është më i vështirë …

Lexo me shume

NUMRI I ULËT I PUNONJËSVE TË ZJARRFIKËSES NË SHKODËR

Shefi i sektorit të ndërhyrjes pranë repartit zjarrfikës Shkodër, Bashkim Ramaj, ngre shqetësimin e numrit të vogël të punonjësve të zjarrfikëses. Ai thotë se kemi një numër të ulët të punonjësve të zjarrfikëses dhe i bën thirrje instancave të shtetit që të bëjnë të mundur shtimin e punonjësve… Një problem tjetër është edhe trafiku i automjeteve që vështirëson punën e …

Lexo me shume

MALËSIA E KURBINIT NËN “PUSHTETIN” E ZJARRIT

Zjarri i rënë prej më shumë se 1 jave në Malësinë e Kurbinit vijon të jetë aktiv. Sipas të dhënave zyrtare deri tani janë përshkuar nga flaket rreth 200 hektarë pyje në fshatrat Skuraj, Gallat, Vinjoll dhe Mal Bardhë, ndërsa ndërhyrja nga ajri që u realizua diten e hënë nuk dha shumë rezultat, pasi vatrat e zjarrit janë të përhapura …

Lexo me shume

SITUATA E ZJARREVE, MBLEDHJE NË PREFEKTURËN E SHKODRËS

Një analizë është zhvilluar këtë të marte për situatën e zjarreve në Prefekturën e Qarkut Shkodër. Në mbledhje u theksua se janë bërë dëme të konsiderueshme në pyje dhe kullota, ku edhe janë djegur 9 banesa të braktisura dhe 1 banesë ku jetonte 1 familje. Në fjalën e saj, prefektja Majlinda Angoni tha se shumica e zjarreve kanë qenë të …

Lexo me shume

BABANI: SITUATA E ZJARREVE NË VAU I DEJËS E RËNDUAR

Kreu i Bashkisë Vau i Dejës, Mark Babani, ka folur për situatën e zjarreve pas mbledhjes në prefekturën e Qarkut Shkodër. Babani tha se situata e zjarreve në Bashkinë Vau i Dejës në muajin Korrik dhe Gusht është e rënduar. Ai tha se banorët kanë bërë denoncimet e tyre për këto zjarre, por ka pritur një reagim më të mirë …

Lexo me shume