Thursday , 23 February 2023

AKTUALITET

DITA E DYTË, PUNËTORËT DITOR NUK LEJOHEN TË HYJNË NË MAL TË ZI

Serish problematika ne kufirin e Hanit te Hotit me kalimin e punonjesve shqiptar ne Mal te Zi. Edhe pse me te dy dozat e perfunduara, ato duhet te presin edhe 14 dite per te kaluar kufirin sipas masave te reja. Tashme eshte vendosur prane doganes nje qender vaksinimi, por per punonjesit kostoja e tamponit 25 euro eshte e paperballueshme per …

Lexo me shume

LËKUNDJE TËRMETI NË VERI TË VENDIT

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë mesditën e kësaj të mërkurë në qytetin e Shkodrës. Gjithashtu, 3 lëkundje tërmeti janë ndjerë edhe në orët e para të mëngjesit të kësaj të mërkurë në veri të vendit. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, lëkundja e parë ka qenë në orën 04:19, me një magnitudë 4 të shkallës rihter. Epiqendra ka qenë 17 km …

Lexo me shume

MBETURINAT NË FSHATIN ASHTË, NË BREG TË DRINIT

Fare pranë Hidrocentarit “Ashta 2” në breg të lumit Drin po ndodh një katastrofë ekologjike. Mbetje urbane dhe inerte depozitohen në breg të këtij lumi pa shqetësimin e askujt. Ajo që vëhet re është se të gjitha këto depozitohen nga banorët vendas të zonës së Bashkisë Vau Dejës. Nga ana tjetër shqtësues mbetet fakti se si këto mbetje lejohen të …

Lexo me shume

BASHKIA PUKË VENDOS KUSHT VAKSINËN PËR ADMINISTRATËN

Rritja e numrit të rasteve me Covid-19 ka bërë që Bashkia e Pukës të bëhet institucioni i parë në vend që vendos kusht për administratën vaksinën ose tamponin. Kryebashkiaku i Pukës, Gjon Gjonaj, ka marrë vendimin që punonjësit e administratës të sjellin kartelën e vaksinimit ose kush nuk vaksinohet, çdo javë duhet të sjellë rezultatet e tamponit. Kryebashkiaku Gjonaj bëri …

Lexo me shume

PLAZH NE VJESHTE NE SHENGJIN

Ndonëse jemi në javen e dytë të muajit shtator, Shengjini vijon të ketë pushues, ku domindojnë shqiptaret e Kosovës. Pushuesit e konsiderojnë shtatorin si periudhe mjaft ideale për të kaluar pushimet verore, pasi mbizoteron pastërtia dhe qetësia. Ata thonë se Shëngjini ka ndryshuar shumë dhe i ka përmbushur në maksimum pritshmeritë e tyre. Gjatë shtatorit edhe çmimet në hoteleri dhe …

Lexo me shume

KISHA KATOLIKE SHKODËR LUTJE PËR NXËNËSIT DHE MËSUESIT

Arqipeshkvi i dioqëzës Shkodër – Pult, Imzot Angelo Massafra, ka përcjellë mesazhe nga mesha e kësaj të dielë nga katedralja e Shkodrës, në muajin shtator, i kushtuar mbrojtjes së tokës. Në Shqipëri kemi nevojë të sensibilizohemi për tu kujdesur për tokën theksoi Massafra. Një lutje e kishte edhe për nxënësit dhe mësuesit që të angazhohen më shumë…

Lexo me shume

VITI I RI AKADEMIK, EDI RAMA PARALAJMËRON STUDENTËT

Kryeministri Edi Rama ka folur këtë të mërkurë sërish për proçesin e vaksinimit të studentëve në prag të vitit të ri akademik. Rama paralajmëroi studentët që nuk do të vaksinohen se nuk do të lejohen të hyjnë në auditore. Por, ai theksoi se vaksinat nuk do të bëhen me forcë. Ndër të tjera, Rama tha se proçesi i vaksinimit ka …

Lexo me shume

HAPET PORTALI I MATURËS SHTETËRORE ONLINE

Nga kjo e mërkurë deri me 13 shtator 2021 hapet Portali i Maturës Shtetërore online për aplikime, për të gjithë kandidatët që nuk kanë aplikuar me formularin A1Z në Portalin e Maturës Shtetërore 2021. Lajmin për hapjen e portalit e jep Ministrja e Arsimit, Evis Kushi. “Pas kërkesave të shumta të të rinjve që kanë përfunduar maturën dhe ende nuk …

Lexo me shume

ZJARRET SHKRUMBUAN MBI 400 HEKTARE PYJE NE LEZHE

Vetëm gjatë muajit gusht zjarret kanë shkrumbuar mbi 400 hektar pyje në Qarkun e Lezhës. Të dhënat janë bërë publike nga Mbrojtja Civile në prefekturen e këtij Qarku, ndërsa dëmet më të shumta kanë qenë në Thirrë dhe Munellë të Bashkisë Mirditë. Pjesa më e madhe e zjarreve kanë qenë të qëllimshme, ndërsa situatat e krijuara nxoren në pah mungesen …

Lexo me shume

HOMAZHE NË NDERIM TË PAULIN PREKËS

Paulin Preka mjeshtri i madh i humorit të Shkodrës është përcjellë për në banesen e fundit. Homazhet në nderim të tij janë zhvilluar në hollin e Teatrit “Migjeni” ku për gjysëm shekulli dha kontributin e tij të jashtëzakonshem. Kolegët e tij, të afërm dhe miq dhanë lamtumiren e fundit për mjeshtrin Paulin Preka… Kolosi i humorit shqiptar mbylli përgjithmonë sytë …

Lexo me shume